WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.03.2021Zabrze: funkcjonariusze z Zakładu Karnego służą pomocą – mają to we krwi!

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Zabrzu codziennie dbają o bezpieczeństwo wewnątrz jednostki jak i całego społeczeństwa. Ponadto bardzo często angażują się w różne akcje pomocowe tj. akcje honorowego krwiodawstwa "Służymy pomocą - mamy to we krwi!".
 
Są także inicjatorami wielu ciekawych inicjatyw prospołecznych na rzecz dzieci z placówek opiekuńczych, osób chorych, seniorów oraz zwierząt. W pomaganie włączają także osadzonych. W ten sposób rozwijają ich empatię i wrażliwość na drugiego człowieka, a więc łączą oddziaływania resocjalizacyjne z pomocą potrzebującym.
 
W tej grze stawką jest życie
 
To motto tegorocznej, czwartej już edycji, ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi z okazji Święta Służby Więziennej "Służymy pomocą - mamy to we krwi". Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej oddawali krew od 8 lutego do 19 marca. Akcję honorowym patronatem objęło  Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Zdrowia. Celem inicjatywy była  pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych oraz bankach krwi. Czas epidemii koronawirusa to czas wielkiego testu społecznej solidarności i odpowiedzialności. Pomoc oddających krew i osocze jest niezwykle potrzebna każdego dnia by ratować osoby, które niejednokrotnie walczą o życie. 
- Krew ratująca życie potrzebna jest średnio co 15 sekund. Zabrzańscy funkcjonariusze doskonale wiedzą, że krew jest drogocennym lekiem, gdyż nie można jej wyprodukować. Wielu funkcjonariuszy już od kilkunastu lat oddaje krew regularnie, m.in.: mł. chor. Arkadiusz Zygmunt – 25 litrów krwi, w 2019 roku otrzymał odznakę "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu", kpt. Marcin Mansfeld – 16 litrów krwi. Inni z kolei  oddają krew okazjonalnie, włączając się w różne akcje tj.  ogólnopolska akcja honorowego oddawania krwi z okazji święta Służby Więziennej "Służymy pomocą - mamy to we krwi!" – informuje por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.
- Już od wielu lat oddaję krew. Z mojej strony nie jest to wielkie poświęcenie, a mam świadomość, że mogę uratować komuś życie – mówi mł. chor. Arkadiusz Zygmunt, funkcjonariusz z Zakładu Karnego w Zabrzu. Nie ważne jaką grupę krwi posiadamy, bo każda kropla czerwonego płynu jest jednakowo cenna. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Dlatego akcje promujące krwiodawstwo są bardzo potrzebne. Stale zachęcam kolegów i rodzinę, aby dzielili się tym cennym darem jakim jest krew – dodaje.
 
Warto zaznaczyć, że funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy przeszli zakażanie COVID-19 oddają  osocze, aby pomóc osobom chorym. W ten sposób mogą uratować im życie lub pomóc łagodniej przejść chorobę.  
 
Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż 3 osób. A więc oddając krew 4 lub 6 razy w roku, możesz uratować nawet 24 osoby! Nie zwlekaj, Ty tez możesz zostać cichym bohaterem – apelują funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu.
 
Źródło: Zakład Karny w Zabrzu