WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.05.2022Youtuber i popularyzator nauki w siemianowickich szkołach podstawowych!

 
W poniedziałek 9 maja 2022 r. do uczniów z siemianowickich szkół podstawowych nr 5, 20, 13 i 16 na zajęcia wpadł Pan Łukasz Lamża, po to by opowiedzieć młodym ludziom o najnowszych technologiach, testach i badaniach robotów humanoidalnych, a także o zmianach społecznych i tych na rynku pracy, jakie mogą w najbliższej przyszłości wyniknąć z postępu technologicznego i upowszechnienie coraz doskonalszych robotów. Zajęcia zorganizowały siemianowickie placówki oświatowe wspólnie z Wydziałem Edukacji UM w Siemianowicach Śląskich.
 
Łukasz Lamża jest doktorem filozofii, dziennikarzem naukowym, tłumaczem literatury popularnonaukowej i publicystą „Tygodnika Powszechnego”, a także pracownikiem naukowym Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, youtuberem, autorem kanału popularyzującego naukę - „Czytamy Naturę”. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”, jest autorem książek: „Przekrój przez Wszechświat”, „Wszechświat krok po kroku” i „Światy równoległe”, „Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”, za którą otrzymał Złotą Różę - przyznawaną przez Festiwal Nauki za najlepszą książkę popularnonaukową. Pan Łukasz Lamża jest także laureatem 21. edycji Nagrody Znaku im. ks. J. Tischnera oraz zdobywcą tytułu Popularyzatora Nauki 2021.
 
Podczas zajęć, pełen pedagogicznego entuzjazmu, Łukasz Lamża poruszył wiele ciekawych zagadnień nurtujących dziś ludzkość i świat nauki, a mogących być udziałem naszej codzienności już w niedalekiej przyszłości. W najbliższej dekadzie wiele osób na całym świecie zetknie się bowiem w swoim funkcjonowaniu z robotami usługowymi i sztuczną inteligencją. Dziś znamy takie roboty przeważnie z doniesień prasowych oraz filmów i książek sience-fiction. Tymczasem w przeważnie (może poza społecznościami Japonii i Korei Południowej) sceptycznie odnosimy się do idei dzielenia z robotami swojego życia zawodowego i osobistego, zwłaszcza jeśli chodzi o maszyny humanoidalne, tj. te o wyglądzie i zachowaniach bardzo przypominających ludzkie.
 
Ciekawym wątkiem dla młodzieży był także ten dotyczący ich własnej przyszłości, przemian mentalnych, społecznych, gospodarczych i tych na rynku pracy, jakie niechybnie wywoła upowszechnienie omawianych technologii.
 
Po niezwykle interesujących zajęciach młodzież miała okazję do zadania kilku pytań lub podzielenia się swoimi obserwacjami.
Fajny temat. To się nazywa ciekawa opowieść o naszej przyszłości! -  podsumował jeden z uczestników zajęć.
 
Źródło: UM Siemianowice Śląskie [Marcin Lazar (SP 5),wprowadził: Jacek Dokutowicz (Biuro Prasowe, UM)]