WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.11.2020Czy jest nadzieja dla beskidzkich kurortów? Rząd zapowiada lockdown. Górale mówią: "To byłaby katastrofa"


foto: Iwona Matłok /Fb Miasto Wisła

Temat, którym o dwóch dni żyją Beskidy. Zapowiedź przedłużenia lockdownu branży turystycznej, a nawet rozszerzenia go o zamknięcie wyciągów narciarskich wywołuje nie tylko emocje, ale i reakcję beskidzkich kurortów, które nie zamierzają czekać bezczynnie i wspólnie chcą wystąpić do rządu o zmianę planów.

Burmistrzowie i wójtowie tzw. Beskidzkiej Piątki, czyli Brennej, Ustronia, Wisły, Istebnej i Szczyrku spotkali się dzisiaj, by uzgodnić strategię wspólnego wystąpienia do rządu.

- Na szczegółowe ustalenia przyjdzie czas, na razie jest wola współdziałania, która, mam nadzieję, rozszerzy się na całe Beskidy – mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok: 

Plik dźwiękowy: buj.mp3
foto: Fb Miasto Wisła

Przekonanie o tym, ze w górach można bezpiecznie wypoczywać, jest tutaj powszechne. Właściciele lokalnych atrakcji są zdeterminowani wypełnić nawet surowe wymagania reżimu sanitarnego, byle uniknąć dalszego całkowitego zawieszenia działalności. Kwestią pozostaje, jak przekonać władze w Warszawie do zmiany takich planów.

- Dobrze radziliśmy sobie z wypełnianiem reżimu sanitarnego w lecie. A w zimie, na otwartym stoku, łatwo zachować dystans i unikać zakażenia – mówi Karolina Cieślar ze stacji narciarskiej na szczycie Skolnitego w Wiśle:

Plik dźwiękowy: ciesl.mp3


foto: fotopolska.eu

W Beskidach z turystyki żyją całe miejscowości. Listopadowy lockdown właściciele lokalnych biznesów wykorzystali na przygotowania do sezonu zimowego, przeglądy sprzętu i remonty i jak sami przyznają, wszyscy liczyli potężne straty ale żyją  nadzieją na obluzowanie obostrzeń na Boże Narodzenie, Nowy Rok i ferie.

- - - - - - 

Jak poinformował na swoim Twitterze wicepremier Jarosław Gowin, po dzisiejszych rozmowach z branżą narciarską udało się wypracować sanitarny kompromis, którego szczegółów na razie nie podano. Uzgodnienia jeszcze dziś zostaną przedstawione  Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu.

 

Foto: Fb/ Miasto Wisła; fotopolska.eu