WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.04.2023W Rybniku ruszyła Karta Mieszkańca!

 
Chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z rybnickiej oferty kulturalno-sportowej? Załóż Rybnicką Kartę Mieszkańca „Rybka”. 
 
Pakiet zniżek i ulg przygotowany przez Partnerów Programu sprawi, że z Rybnicką Kartą Mieszkańca odwiedzisz intersujące miejsca, weźmiesz udział w ciekawych wydarzeniach, skorzystasz z obiektów sportowych. A wszystko to w specjalnych, niższych cenach!
 
Rybnicka Karta  Mieszkańca „Rybka” – co to takiego?  
 
Rybnicka Karta Mieszkańca „Rybka” to program, który mieszkańcom Rybnika i osobom płacącym w Rybniku podatek PIT daje specjalne zniżki, ulgi, benefity i uprawnienia, to program przygotowany przez Miasto dla mieszkańców. 
–  Na dobry początek Rybnicka Karta Mieszkańca Rybka oferuje ulgi i zniżki na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowo-rekreacyjne – mówimy tu o zniżkach rzędu 20%! Będą też zniżki specjalne – oferowana przez MOSiR „Godzina Rybniczanina”, czyli tzw. Happy Hour,  pozwoli na zakup biletu na basen w cenie 1 zł – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. – Już niedługo karta ruszy z ofertą zniżek na abonamenty parkingowe i bilety okresowe w komunikacji miejskiej. Z czasem ofertę będziemy rozszerzać na podmioty prywatne. Mam nadzieję, że karta zachęci mieszkańców do liczniejszego korzystania z rybnickiej oferty – zarówno w zakresie codziennego użytkowania miejskiej infrastruktury jak i atrakcyjnego spędzania czasu wolnego – dodaje gospodarz miasta. 
 
Kto może otrzymać kartę „Rybka”
 
Użytkownikiem Karty może zostać osoba fizyczna, spełniająca przynajmniej jeden z poniższych warunków:
  • jest zameldowana na pobyt stały w Rybniku; 
  • dzieci osób uprawnionych do karty;
  • rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Rybniku oraz deklaruje w zeznaniu podatkowym, że jej miejscem zamieszkania jest Rybnik;
  • przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Rybniku (w wieku do 18 roku życia),
  • jest studentem uczelni zameldowanym w Rybniku na pobyt czasowy,
 
Jak uzyskać kartę Rybka? 
 
Aby zostać użytkownikiem Karty Rybka, należy wejść na stronę rybka.rybnik.eu, zarejestrować się na stronie, a następnie złożyć wniosek o przystąpienie do programu. Można się również zarejestrować poprzez aplikację Halo! Rybnik:
– Wystarczy przejść krok po kroku przez prosty proces rejestracji online. Po zainstalowaniu aplikacji miejskiej „Halo! Rybnik” każdy z użytkowników uprawnionych do posiadania Rybnickiej Karty Mieszkańca będzie mógł uruchomić jej elektroniczną wersję właśnie z poziomu tej aplikacji! Możliwości programu są w zasięgu ręki! Wydawane będą także typowe karty fizyczne, w wersji plastikowej, jednak stawiamy na kartę mobilną, czyli kartę w aplikacji Halo! Rybnik, która po okazaniu czy też zeskanowaniu w punkcie będzie uprawniała do zniżki/benefitu – tłumaczy Robert Cebula Sekretarz Urzędu Miasta Rybnika, inicjator wdrożenia Karty Mieszkańca.  
 
Osoby niezameldowane w Rybniku, ale mieszkające tutaj i rozliczające podatki muszą dołączyć (lub okazać do wglądu) do składanego wniosku stosowne dokumenty:
 
pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni (z widocznym adresem zamieszkania w Rybniku), z potwierdzeniem  złożenia go w Urzędzie Skarbowym w Rybniku lub zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy o odprowadzaniu podatku w Rybniku;
w przypadku rozliczenia PIT przez internet – pierwszą stronę deklaracji PIT, wraz z UPO z widocznym identyfikatorem dokumentu
W załączeniu proste instrukcje w formie graficznej, podpowiadające, jak szybko się zarejestrować. 
 
Po co ta karta?
  • Wprowadzenie karty ma na celu zachęcenie mieszkańców do jeszcze bardziej aktywnego uczestniczenia w życiu miasta i liczniejszego korzystania z rybnickiej oferty kulturalnej i sportowej.
  • Pakiet zniżek i ulg przygotowany przez Partnerów Programu sprawi, że z Rybnicką Kartą Mieszkańca odwiedzisz intersujące miejsca, weźmiesz udział w ciekawych wydarzeniach, skorzystasz z obiektów sportowych. A wszystko to w specjalnych, niższych cenach! Aktualna oferta to 20 % zniżki na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowe, to wejście na basen za 1 zł, już niedługo oferta zostanie poszerzona o tańsze abonamenty parkingowe i bilety komunikacji miejskiej. 
  • Rybnicka Karta Mieszkańca, dzięki specjalnym zniżkom, ulgom, benefitom i uprawnieniom to istotny bonus dla mieszkańców miasta, który dodatkowo zwiększa poczucie wspólnoty lokalnej.
  • Wprowadzenie karty ma także na celu zwiększenie wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – z programu mogą korzystać osoby, które w zeznaniu podatkowym deklarują jako miejsce swojego zamieszkania Miasto Rybnik.
 
Wykaz ulg i zniżek oferowanych użytkownikom Rybnickiej Karty Mieszańca Rybka publikujemy na stronie https://rybka.rybnik.eu/benefity.
 
Źródło: UM Rybnik