WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.09.2022W Bytomiu ruszyły testowe e-kontrole parkowania!

 
Na bytomskie ulice wyjechał samochód wyposażony w specjalne kamery i czujniki. Będzie on testowo kontrolować parkowanie w strefie płatnego parkowania w naszym mieście. Samochód dzięki posiadanym czujnikom i kamerom skanuje numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych przy ulicach w obrębie SPP, a dane są przekazywane do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów celem weryfikacji opłat dokonanych za parkowanie poszczególnych pojazdów.
 
W Bytomiu ruszyły testowe e-kontrole parkowaniaW Bytomiu ruszyły testowe e-kontrole parkowania
- Testowe przejazdy pozwolą nam sprawdzić system, który mógłby w przyszłości pojawić się na bytomskich ulicach objętych strefą płatnego parkowania. Jego zaletą z pewnością byłoby podniesienie efektywności kontroli pojazdów zaparkowanych w SPP - mówi Marcin Michalik, kierownik działu Strefy Płatnego Parkowania w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Bytomiu. - Celem strefy płatnego parkowania, która jest standardem w centrach dużych miast, jest zapewnienie rotacji na miejscach postojowych. To z kolei możliwie jest tylko, jeśli będziemy mieć pełną wiedzę o rotacji pojazdów i zminimalizujemy zjawisko unikania opłat w strefie - podkreśla Marcin Michalik.
 
 
Jak działa system e-kontroli?
 
Samochody przeznaczone do e-kontroli, dzięki zamontowanym na dachu czujnikom i kamerom skanują tablice rejestracyjne samochodów na terenie strefy płatnego parkowania i weryfikują, którzy kierowcy nie zapłacili za parkowanie. Aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie korzystają z parkomatu, kontrola wykonywana jest dwukrotnie w określonych odstępach czasu. Poddany kontroli samochód ma nie tylko skanowaną tablicę rejestracyjną, ale wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna wraz z koordynatami GPS, dzięki którym dokładnie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się kontrolowany samochód.
 
Warto dodać, że samochód wykonujący e-kontrolę posiada także specjalne czytniki, które rozpoznają pozostawione w autach karty umożliwiające bezpłatnego parkowanie w SPP.
 
System testowany w dużych miastach
 
System e-kontroli nie jest nowością, bowiem stosowany jest w wielu europejskich miastach, zaś w Polsce wdrożony został m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Z kolei inne miasta w naszym kraju przeprowadziły już testy lub są zainteresowane ich wykonaniem. W Bytomiu testy są dopiero wykonywane, a zebrane podczas nich dane będą weryfikowane przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu.
 
Źródło: Urząd Miasta Bytomia