WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

ADRIAN KLIMALA-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.08.2022Umowa na finansowanie budowy czwartej trybuny Areny Zabrze została podpisana

 
Umowa na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji o wartości 103 mln zł, które pozwolą na sfinansowanie budowy czwartej trybuny, została podpisana wczoraj w klubie biznesu Areny Zabrze.  W spotkaniu udział wzięła prezydent Zabrza dr Małgorzata Mańka-Szulik, wiceprezes zarządu Pekao S.A. dr Jerzy Kwieciński oraz prezes Stadion w Zabrzu sp. z o.o. Tadeusz Dębicki.
 
Zabrzański stadion to miejsce gdzie swoje mecze rozgrywa najbardziej utytułowany klub piłkarski w kraju, czternastokrotny Mistrz Polski, Górnik Zabrze. Dziś kibice korzystają z komfortowych trzech trybun, jednak zgodnie z planem budowa tego pięknego obiektu, który jest jedną z wizytówek Zabrza, zostanie dokończona. Warto przypomnieć, że inwestycja pierwotnie została podzielona na dwa etapy, aby umożliwić zawodnikom korzystanie ze stadionu nawet w czasie prowadzonych prac. Realizacja drugiego etapu, polegająca na budowie czwartej trybuny, jest właśnie w fazie zaawansowanych przygotowań.
Wiele lat temu podjęłam odważną decyzję o budowie stadionu. Ta decyzja oraz wsparcie ówczesnych radnych i kibiców Górnika Zabrze pozwoliła na opracowanie projektu i wybudowanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Dziś podpisujemy ważny dokument, który pozwoli na sfinansowanie zakończenia budowy Areny – powiedziała prezydent Zabrza, dr Małgorzata Mańka-Szulik.
 
W Zabrzu realizowanych jest wiele ważnych zadań, w tym m.in.: budowa strategicznych dróg (jak np. przedłużenie Alei Korfantego), specjalna strefa ekonomiczna, rozbudowa szpitala miejskiego, remonty budynków komunalnych czy modernizacje szkół i przedszkoli. Dokończenie budowy stadionu należy do tych zadań, które są szczególnie oczekiwane przez mieszkańców.
 
W ramach inwestycji w dotychczas wybudowanej trybunie od strony ul. Roosevelta powstanie nowoczesne centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Przeniesiony zostanie tam istniejący już ośrodek znajdujący się obecnie przy ul. 3 Maja. Dzięki temu warunki leczenia zostaną znacząco poprawione.
 
Wybudowanie dotychczasowych trzech trybuny (bez kosztów finansowych) kosztowało ok. 230 mln. złotych. Czwarta trybuna powinna kosztować ok. 100 mln. złotych, więc całość to ok. 330 mln. Należy podkreślić, że w porównaniu do innych tego typu obiektów cena jest korzystna. Przyjęty model finansowy realizacji zadania zakłada utrzymanie podobnego obciążenia finansowego budżetu miasta w poszczególnych latach jak dotąd, jednak przy wydłużeniu okresu do 2032 roku.
 
Warto przypomnieć, że dzięki przygotowanemu przez prezydent Zabrza projektowi uchwały, który został zatwierdzony przez Radę Miasta, zadanie dokończenia budowy stadionu zostało powierzone spółce Stadion w Zabrzu sp. z o.o.
 
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku. Pierwszym elementem prac będzie przeniesienie stanowisk telewizyjnych na trybuny od strony ul. Damrota, co zostało już zaprojektowane i uzgodnione z realizatorami transmisji. Dotychczasowe kabiny komentatorskie i miejsca kamer na starej trybunie zostaną wyburzone. Warto przypomnieć, że na starej trybunie znajdowały się kiedyś szatnie dla zawodników i sala konferencyjna, ale one zostały już przeniesione na nową część stadionu.
 
Źródło: UM Zabrze