WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.05.2021Tak, to "przesada", ale w pozytywnym znaczeniu: Ogromne drzewa z korzeniami zasadzono w bielskim parku

To historyczny moment w Bielsku-Białej. 12 maja w Parku Słowackiego Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego zasadził kilkanaście bardzo dużych drzew. To pierwsze tak duże drzewa sadzone w mieście w takiej ilości. Wszystko w ramach jednego z ogólnomiejskich projektów Budżetu Obywatelskiego w Bielsku-Białej 2021 pn. 332 drzewa i pięć gałęzi.

Od dziś w Parku Słowackiego rosną dwie lipy, sosna, klon, dwa dęby, z czego jeden czerwony, i dwa tulipanowce.

- Chcemy zapewnić bioróżnorodność gatunkową w parku – mówi ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

Co ważne, posadzone dziś drzewa są dużych rozmiarów, niektóre mają wysokość nawet ponad 6 metrów i obwód pnia powyżej 30 centymetrów. Wszystko po to, aby zacienić plac zabaw i miejsca odpoczynku w parku.

- Drzewa te dadzą bielszczanom cień już w tym roku – dodaje D. Gajny.

W Parku Słowackiego posadzone zostały też krzewy, aby odtworzyć warstwę poszycia. Znalazło się tam 90 sztuk hortensji, 16 sztuk rododendronów i 10 magnolii.

Jak zapowiada ogrodnik miejski, to nie koniec zazieleniania Parku Słowackiego. W planach są kolejne nasadzenia. W ramach projektu 332 drzewa i pięć gałęzi nasadzenia pojawiły się też w innych częściach miasta, m.in. na  skwerze przy Pampalinim - przy nadbrzeżu Białki, gdzie posadzono graby pospolite i wierzbę; na terenie zielonym pomiędzy ul. Partyzantów i Młyńską, gdzie już rosną klon, głogi, śliwy wiśniowe i dąb; przy ul. Młyńskiej – tu oko cieszą sosny, śliwy wiśniowe i forsycje; a także na skrzyżowaniu ul. Kolistej i gen. Władysława Andersa, gdzie nasadzono dęby i głogi; oraz przy ul. Karpackiej. W ostatniej lokalizacji rosną śliwy wiśniowe.

Kolejne nasadzenia odbędą się jeszcze przy ul. Stefanii Sempołowskiej oraz przy ul. 11 Listopada. Akcja zostanie powtórzona jesienią.

 

 

Źródło: UM w Bielsku-Białej