WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.07.2021Ruda Śląska z „Czystym Powietrzem”!

W Rudzie Śląskiej powstanie punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.
 
Władze miasta podpisały porozumienie w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Punkt  będzie odpowiedzialny m.in. wspieranie mieszkańców w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie czy pomoc przy rozliczaniu przyznanej dotacji. Zadanie realizował będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 20.
 
„Czyste Powietrze” to  kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią. Punkt konsultacyjno-informacyjny ma zapewnić kompleksową obsługę mieszkańcom Rudy Śląskiej, którzy zdecydują się wziąć udział we wspomnianym programie.
- Dzięki działalności punktu będzie można załatwić wszystkie formalności w Rudzie Śląskiej. Punkt  będzie odpowiedzialny za udzielanie informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o  dofinansowanie, a także organizację spotkań informacyjnych, a co najważniejsze za wsparcie w przygotowaniu wniosków o dotację oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania. Podpisanie porozumienia to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, ponieważ to kolejny krok w kierunku ekologii i ochrony środowiska – tłumaczy prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.
- To duże udogodnienie dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Dzięki temu będzie można uzyskać bezpośrednią pomoc i wsparcie bez konieczności wizyty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dodam też, że województwo śląskie jest od samego początku liderem tego programu, w którym złożono już przeszło 42 tysiące wniosków. W tej chwili przyjmujemy ich tygodniowo około tysiąca. A co ciekawe, wśród 20 najbardziej aktywnych gmin na terenie całego kraju, 16 to gminy z terenu województwa śląskiego. Dlatego jestem przekonany, że dzięki podpisaniu tego porozumienia także Ruda śląska dołączy do liderów programu – dodaje Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚ. 
- Chcielibyśmy, by punkt ruszył już w sierpniu. Za realizację Programu „Czyste Powietrze” odpowiadać będzie 4 przeszkolonych pracowników oraz 2 osoby nadzorujące zadanie. Punkt czynny będzie 4 dni w tygodniu w godzinach porannych i popołudniowych. Postaramy się, żeby godziny otwarcia satysfakcjonowały mieszkańców - podkreśla Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
 
Program „Czyste Powietrze”, który obowiązuje od 2018 roku i kierowany jest do osób, które już posiadają lub planują budowę domów jednorodzinnych. Dofinansowanie w ramach programu obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Realizacja programu ma potrwać 12 lat, ale tylko przez 10 lat będzie można składać wnioski.
 
Całkowity budżet przedsięwzięcia to 103 mld zł. Z kolei maksymalna dotacja, jaka można uzyskać, biorąc udział w programie, wynosi 37 tys. zł.
 
Źródło: UM Ruda Śląska