Interwencyjny telefon:
(+48) 570-930-930
Telefon na antenę:
(32) 775 22 22

Napisz do nas:
antena@radiofest.pl

Znajdź nas na:
facebook.com/festradio

22.10.2022Przewodnik po soczewkach kontaktowych – co musi wiedzieć początkujący użytkownik?
Właśnie wykryto u Ciebie wadę wzroku? A może jesteś użytkownikiem okularów, jednak zastanawiasz się nad zmianą metody korekcji wzroku? Ten poradnik jest stworzony właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu dowiesz się jakie produkty są dostępne na rynku oraz na co warto zwrócić uwagę, wybierając swoją pierwszą parę soczewek. Znajdziesz tu także przydatne wskazówki, które będą pomocne w trakcie pierwszych dni użytkowania.
Wady wzroku a dobór soczewek
Jeśli chodzi o dobór soczewek do wady refrakcji, to oczywiście nie musisz się na tym znać. Diagnoza pozostaje w gestii lekarza okulisty lub optometrysty. Jednak liczba produktów dostępnych w sklepach może sprawić, że łatwo jest się pogubić bez podstawowych informacji. Warto zatem wiedzieć, że:
- Osoby z najpopularniejszymi wadami wzroku, czyli krótkowzrocznością i dalekowzrocznością muszą stosować soczewki sferyczne. Są tanie i łatwo dostępne.
- Soczewki na astygmatyzm to inaczej tak zwane soczewki toryczne lub cylindryczne. Mają one właściwości soczewek sferycznych, jednak oprócz eliminowania problemu z dalekowzrocznością oraz krótkowzrocznością, eliminują także efekt zamglenia obrazu występujący przy astygmatyzmie.
- Osobom ze starczowzrocznością, które potrzebują innej mocy soczewki do dali i innej do bliży, dedykowane są soczewki progresywne. Dzięki temu, że są zbudowane z ognisk o różnych mocach, dodatkowa para okularów do czytania staje się zupełnie zbędna. Zapewniają więc poprawne widzenie w dali, bliży i na odległościach pośrednich.
Materiał wykonania soczewek – dlaczego jest tak ważny?
O ile poprzednia kwestia dotycząca soczewek jest zależna jedynie od wady wzroku, to materiał, z jakiego są wykonane, może być różny i zależy od preferencji użytkownika, chociaż mogą mieć na niego również indywidualne cechy oka.
Najpopularniejsze obecnie są szkła kontaktowe miękkie, wśród nich znajdziemy:
- Hydrożelowe, czyli wykonane z materiału starszej generacji. Charakteryzują się wysoką zawartością wody, dzięki czemu są bardzo wygodne, giętkie i dobrze dopasowują się do powierzchni oka. Niestety, po kilku godzinach noszenia wilgoć z soczewek zaczyna odparowywać, przez co stają się one mniej komfortowe i dobrze wtedy użyć kropli nawilżających.
- Hydrożelowo-silikonowe soczewki zostały stworzone dużo później. Często są rekomendowane przez lekarzy okulistów, ponieważ ze względu na swoje właściwości są zdrowsze dla oczu. Mają wysoki współczynnik przepuszczalności tlenu, więc można nosić je wiele godzin. Poza tym mają niższą zawartość wody, dzięki czemu wilgoć nie odparowuje z oka w ciągu dnia.
Soczewki te są jednak bardziej wyczuwalne niż hydrożelowe, przez co osoby o wrażliwych oczach będą często wolały materiał starszej generacji.
Oprócz soczewek miękkich na rynku znajdują się również szkła kontaktowe twarde. Zwykle jednak są dedykowane bardziej skomplikowanym wadom wzroku, więc wykonuje się je na zamówienie.
Tryb noszenia soczewek – który będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom?
Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest tryb noszenia soczewek. Jest on bardzo istotny, ponieważ decyduje o tym, jak będzie wyglądać użytkowanie soczewek na co dzień. Do wyboru są:
- Soczewki o przedłużonym trybie noszenia, najczęściej są to soczewki miesięczne. Można stosować je przez okres 30 dni. Należy aplikować je rano i ściągnąć przed pójściem spać. W przypadku soczewek miesięcznych dobowych czas noszenia wynosi nawet 5-6 dni bez przerwy i bez ściągania na czas snu. Ponieważ soczewki miesięczne są produktem wielorazowym, konieczne jest właściwe ich przechowywanie, dezynfekcja oraz pielęgnacja. Po zdjęciu soczewek trzeba je przemyć specjalnym płynem, a następnie umieścić w pojemniczku na noc, by substancja dezynfekująca mogła odpowiednio zadziałać. Soczewki miesięczne są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, więc doskonale sprawdzą się dla osób, które chcą na stałe zmienić metodę korekcji wzroku.
- Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ są produktem jednorazowym. Należy zaaplikować je rano, a wieczorem po zdjęciu wyrzucić, by kolejnego dnia założyć nową parę. Dzięki temu, że soczewki jednodniowe są pakowane w blistry, mogą długo czekać na użycie. Jest to bardzo wygodne, choć nie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, dlatego poleca się je osobom, które chcą z nich korzystać sporadycznie. Często jest to również wybór dla osób o oczach wrażliwych czy alergików – warto tę kwestię skonsultować z optometrystą.
Niezależnie od trybu noszenia soczewek, warto zdecydować się również na krople nawilżające do oczu. Dostaniecie je w Bezokularow.pl, czyli jednym z największych w Polsce sklepów internetowych z soczewkami kontaktowymi.