WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.08.2022Na kortach w Bytomiu zagrają czołowi juniorzy świata

 
Od 7 do 14 sierpnia przy ulicy Tarnogórskiej odbędzie się turniej Orlen Open Polska ITF Juniors Grade 1, będący zarazem X Memoriałem Jacka Widawskiego. W Bytomiu zagrają tenisiści z pięciu kontynentów: Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Afryki.
 
Początkowo turniej nosił nazwę Lotos Open Polska, ale po fuzji Lotosu z Orlenem, zmieniliśmy nazwę na Orlen Open Polska - tłumaczy Dariusz Łukaszewski, dyrektor Górnika Bytom.
 
To impreza najwyższej rangi w tenisie juniorskim do lat 18 i po raz drugi z rzędu organizowana jest w Bytomiu. Wśród chłopców najwyżej rozstawiony jest Paragwajczyk Daniel Vallejo, obecnie druga juniorska rakieta świata. Wśród dziewczyn Kristyna Tomajkova z Czech, który plasuje się w rankingu na 33. miejscu.
 
Najwyższa ranga
W 2013 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy memoriał Jacka Widawskiego, byłego zawodnika, trenera i działacza Górnika. Kiedy zaczynaliśmy, był to turniej rangi piątej, a już w 2021 roku zawody zyskały rangę pierwszą - przyznaje z zadowoleniem Łukaszewski.
 
W poprzednim roku po raz pierwszy Bytom gościł topowych juniorów globu.
 
Czterech reprezentantów Górnika
W obecnej edycji rywalizacja rozpoczyna się 7 sierpnia. W turnieju głównym zagrają trzy tenisistki Górnika: Zuzanna Bednarz, Olivia Bergler i Maja Pawelska oraz Nikodem Barcik.
Maja i Nikodem otrzymali dzikie karty. Maja to bardzo zdolna dziewczyna, czternastolatka w tym roku zdobyła mistrzostwo Polski do lat 16 - zaznacza dyrektor bytomskiego klubu.
 
W Orlen Open Polska wystąpią także tenisiści i tenisistki m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Korei Południowej, czy Maroka.
 
W Bytomiu zabraknie czołowego juniora kraju, zawodnika Górnika Martyna Pawelskiego, który jest sklasyfikowany na 16. miejscu na świecie. -
Martyn nie zagra, bo przygotowuje się do US Open, gdzie rywalizacja jest toczona na kortach typu hard - tłumaczy Łukaszewski.
I tak bytomski turniej jest bardzo mocno obsadzony, a naszych zawodników i zawodniczki stać na dobre miejsca - zaznacza bytomski trener Łukasz Kuboszek.
 
Źródło: UM Bytom