WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.03.2021Mysłowice: mieszkańcy bronią 25-letniego kiosku!

Lokatorzy bloków przy ulicy Oświęcimskiej w Mysłowicach protestują przeciwko likwidacji pobliskiego kiosku, znajdującego się przy przystanku autobusowym w rejonie dworca PKP. W jego miescju miasto chce wybudować parking.
 
Historia kiosku ma 25 lat. Jako jedyny sklep w okolicy otwierany jest o godzinie 4:00. Jak mówi nam jego właściciel, dnia nie zaczyna od wystawiania prasy.
- Zaczynam pracę od zrywania nalepek na szybach i sprzątam, żebyśmy z żoną mieli tutaj jakąś namiastkę czystości, bo siedzimy do późnego popołudnia - wyjaśnia Waldemar Sielski, właściciel kiosku.
 
Pan Waldemar wraz z żoną chcą wywalczyć przeniesienie kiosku o kilkanaście metrów. Miejsce jest. Dodatkowo "blaszak" nie przeszkadzałby w nowej inwestycji. 
- Ten grunt jest zaznaczony na mapie inwestycyji, jako rezerwa pod usługi i handel. Od lipca otrzymujemy wszystkie zgody branżowe. To my docieramy do map technicznych i wiemy, co w tym miejscu można postawić, gdzie jest poprowadzona w ziemii rura wody, czy gazu. Wszystko od strony technicznej jest przygotowane. Odpowiednie dokumenty złożyliśmy do urzędu miejskiego - dodaje Waldemar Sielski.
 
- Najgorsze co mogą (władze - przyp. red.) zrobić, to ten kiosk zlikwidować. I gdzie pójdziemy? Tu mieszkają głównie starsi ludzie - denerwuje się jedna z mieszkanek bloku przy ulicy Oświęcimskiej.
- Tutaj się kiedyś karty telefoniczne kupowało, znaczki pocztowe, papierosy, prasę. Gdzie teraz będziemy latać? Najbliższy kiosk jest dopiero na ul. Mikołowskiej. Tu jest tyle miejsca. Powinno się kiosk przestawić o te kilkanaście metrów i nie byłoby problemu - dodaje inna z mieszkanek.
 
Budowa parkingu typu Park and Ride jest dofinansowana ze środków zewnętrznych
- W takim przypadku nie można prowadzić działalności zarobkowej na terenie, który został dofinansowany i między innymi to jest własnie ten teren - mówi prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz.
 
Stąd decyzja o likwidacji kiosku.
- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą tam swoją działalność już wiele miesięcy temu dostali propozycję wynajmu innych pomieszczeń w pobliżu. W pobliżu dworca, w pobliżu ulicy Wysockiego, Oświęcimskiej. Nie mam wiedzy, czy z tego skorzystali. Wiem, że temat nie jest zamknięty. Jestem otwarty na pomoc - przekonuje prezydent.
 
Formalnie, jakakolwiek ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Tymczasem kiosk jeszcze funkcjonuje. Nie wiadomo jednak jak długo taka sytuacja potrwa.