WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN GODZIK-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.07.2022Miód z... bębna od pralki w Tychach

 
W Parku Łabędzim w Tychach ustawiona została pasieka z trzema ulami z recyklingu. Powstały one z części materiałów, które tyszanie wrzucają do czerwonych pojemników na "elektrośmieci". W ulach zamieszkały pszczoły "krainki".
 
W czwartek odbyła się oficjalna prezentacja pasieki.
Dzisiejsze spotkanie to efekt wspólnego projektu miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firmy MB Recycling. W ubiegłym roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To właśnie z tych odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy ekologicznych uli - wyjaśniła Hanna Skoczylas, Zastępczyni Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju.
 
Pojemniki na elektrośmieci mają kolor czerwony, taki sam jak dachy uli. Ule powstały m.in. z bębnów od pralek.
Stawiając miejską pasiekę z recyklingu w Tychach chcemy pokazać mieszkańcom, że oddając zużyty sprzęt, korzystając z infolinii lub formularza, dają rzeczom drugie życie. Okazuje się, że zużyta pralka może być częścią domu dla pszczół – podkreśliła Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
 
Pasieka to nie jedyna rzecz w mieście wykonana na rzecz pszczół.
W Tychach oprócz uli, w ostatnich kilku latach zasialiśmy łąki kwietne, które mają zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju – dodała Agnieszka Lyszczok, Dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.
 
Pasieka będzie pod opieką doświadczonego pszczelarza, Michała Laska, który za jakiś czas przeprowadzi także pierwsze miejskie miodobranie. Przy pasiece odbyły się już pierwsze warsztaty, a w przyszłości będzie ich o wiele więcej. W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli m.in. mieszkańcy, dzieci z przedszkola nr 18 oraz dzieci uczestniczące w projekcie wakacyjnym Fundacji Multiintegra.
 
Źrodło: UM Tychy