Interwencyjny telefon:
(+48) 570-930-930
Telefon na antenę:
(32) 775 22 22

Napisz do nas:
antena@radiofest.pl

Znajdź nas na:
facebook.com/festradio

12.11.2022Mieszkanie na wynajem w Krakowie – gdzie kupić?
Polscy i zagraniczni inwestorzy już dawno przyjęli, że rynek pierwotny Krakowa to jeden z najatrakcyjniejszych celów do ulokowania kapitału. W większości przypadków mieszkanie to owszem inwestycja, która na pewno się zwróci. Jednak by nieruchomość stała się dochodowa, do przeanalizowania mamy kluczowy czynnik – lokalizację.
Dzisiaj szukamy odpowiedzi na pytanie – jak wybrać lokalizację mieszkania w Krakowie, jeśli chcesz ulokować pieniądze w nieruchomościach.
Kluczowe kryteria wyboru
Wybór mieszkania – zarówno pod wynajem, jak i na użytek własny, musi być spersonalizowany. Kto będzie w nim mieszkał? Do kogo właściciel będzie kierował ofertę wynajmu?
Oto check-lista obowiązkowych kryteriów, które należy wciąż pod uwagę przy wyborze lokalizacji mieszkania w Krakowie:
1. Kwestia dojazdu – samochodem lub komunikacją miejską – do wszystkich potencjalnych punktów docelowych (uczelni, pracy, obiektów infrastruktury itd.);
2. Dla rodzin z dziećmi – czy w okolicy są dostępne dobre placówki oświatowe;
3. Infrastruktura handlowa w pobliżu – wbrew pozorom, jeden z najważniejszych elementów zapewniających komfortowe życie;
4. Bliskość infrastruktury docelowej – urzędów, biur, punktów usługowych, obiektów sportowych i in.;
5. Tereny zielone – ich bliskość zapewnia nie tylko miejsce na spacery, ale też wyższą jakość powietrza;
6. Czy w okolicy są trasy szybkiego ruchu i inne obiekty wytwarzające hałas lub pogarszające jakość powietrza – takich lokalizacji, oczywiście, unikamy;
7. Jak okolica zmieni się w najbliższej przyszłości.
Nie zapominaj też o tym, by wybrać rzetelnego dewelopera – w Krakowie obecnie działa ponad 100 firm deweloperskich, w tym tacy znani gracze, jak Skanska, Dom-Bud, Develia czy Spravia.
Przyszłość też się liczy
Miasto ciągle się zmienia, modernizuje, ulega przebudowie. Inwestorowi wypada wiedzieć, jak będzie wygląda okolica w najbliższych latach. W tym celu wystarczy sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego – w nich są zawarte informacje o planowanych zmianach infrastrukturalnych. Dodatkowym źródłem wiedzy będzie prospekt informacyjny dostarczany przez deweloperów Krakowa: w tym dokumencie mieszczą się informacje o wszystkich inwestycjach zlokalizowanych w promieniu jednego kilometra od osiedla.
Jaka dzielnica?
Inwestorzy specjalizujący się w sektorze premium, oczywiście, wybiorą centralne lokalizacje – Stare Miasto oraz jego najbliższe okolice. Ostatnio tu powstaje szczególnie dużo nieruchomości pod wynajem, zrealizowanych między innymi w zrewitalizowanych kamienicach. A na jaką dzielnicę jest najlepiej postawić, jeśli chcesz wynajmować długoterminowo?
Dobrym wyborem będą dzielnice-”sypialnie” – Bronowice, Prądnik Biały i Czerwony, Dębniki, Wzgórza Krzesławickie, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim.
Ostatnio dużą popularnością cieszy się Podgórze – zapewnia dobry dojazd do centrum i dostęp do licznych obiektów infrastruktury. Nowe inwestycje często realizuje się w pobliżu terenów zielonych: na przykład, Osiedle Nowa Myśliwska znajduje się w odległości zaledwie 700 metrów od parku rzecznego Ogród Płaszów i niedaleko od zalewu Bagry z Plażą.