WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.08.2022Kulturalny odlot w Katowicach

 
W Katowicach o każdej porze roku natkniemy się na świetne koncerty, a o imprezach takich jak Rawa Blues Festival, którego tegorocznej edycji gwiazdą będzie Macy Gray, chyba nie trzeba przypominać. Gdyby i tego było mało to repertuar Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaspokoi apetyt nawet najbardziej wybrednych melomanów.
Zbliżające się urodziny miasta będą doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego, z tej okazji  zapraszamy mieszkańców i naszych gości na wspaniałe widowisko, które w tym roku przygotuje dla nas duet Vito Bambino i Brodka wraz z swoimi gośćmi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Główna impreza, na którą zapraszam mieszkańców Katowic oraz ich gości, odbędzie się 10 września na katowickim Muchowcu – dodaje prezydent.
 
Co roku, najważniejszym punktem urodzin Katowic jest koncert plenerowy. Katowice jako pierwsze, i na razie jedyne w Polsce, Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, w 2018 roku wprowadziło zupełnie nową formułę koncertów z okazji Urodzin Miasta - co roku powierzają wybranemu artyście kierownictwo artystyczne nad specjalnym, jednorazowym koncertem poświęconym Miastu Katowice. Organek, Abradab czy Krzysztof Zalewski mieli za zadanie wraz z zaproszonymi gośćmi przygotować nowe aranżacje utworów katowickich i śląskich twórców, bądź takich, którzy z Katowicami byli związani w trakcie swojej kariery. 
 
W tym roku, po raz pierwszy w historii koncert przygotuje aż dwóch artystów – Vito Bambino i Brodka. Zdradzić już dzisiaj możemy, że wśród ich gości znajdą się: IGO, Natalia Grosiak, Majka Jeżowska, Natalia Szroeder, Maja Kleszcz, czy formacja Miętha. Przed nami ponad trzygodzinne widowisko, które poprowadzi Gabi Drzewiecka. W Katowicach wakacyjne doznania gwarantują najlepsze w kraju festiwale muzyczne – OFF Festival i Tauron Nowa Muzyka, Męskie Granie czy Letnie Brzmienia, na których grają zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i artyści, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę muzyczną. 
 
Lecz przecież nie samą muzyką Katowice żyją. Miłośnicy teatru powinni pilnować terminów i repertuarów, w szczególności gdy zbliżają się takie wydarzenia jak Letnie Ogrody Teatralne czy Katowicki Karnawał Komedii. I ostrzegamy: bilety rozchodzą się szybciej niż świeże bułeczki!
 
A gdy już skończy się ostatni koncert, a wszyscy aktorzy zejdą ze sceny, nie wracajcie od razu do domu. Warto trochę nadłożyć drogi i nie wsiadać w pierwszy lepszy tramwaj. Wybierzcie się na spacer po Katowicach i poszukajcie neonów, by zobaczyć na własne oczy śląskie Las Vegas. Wiosną szlak neonów został rozbudowany o kolejne punkty – m.in. w rejonie niedawno wyremontowanej ulicy Dworcowej i obecnie jest ich już 14. 
W ubiegłym roku Katowice stworzyły Szlak Neonów. W siedmiu punktach w rejonie Rynku oraz ulic 3 Maja i Stawowej znalazły się ekspozytory z miniaturami oryginalnych neonów, a także plansze z archiwalnymi zdjęciami i informacjami o historii tych dzieł. 15 czerwca uruchomiliśmy drugą część szlaku. Zapraszamy do zwiedzania jej z przewodnikiem bądź w towarzystwie przyjaciół. To rozwinięcie pierwszej ścieżki katowickiego szlaku neonów w kierunku ulic Dworcowej i Mariackiej – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji urzędu miasta Katowice.
 
Stolica województwa śląskiego ma też bogate tradycje filmowe. To właśnie tutaj urodził się, mieszkał i tworzył Kazimierz Kutz. Jego filmy są niezwykle realistyczne i wiarygodne. Sam zwykł mawiać, że nie wierzy w olśnienia, tylko realną pracę. Te słowa zapewne pozwoliły mu zrealizować jedne z największych arcydzieł polskiej kinematografii, w których często można odnaleźć właśnie Katowice. Z krajobrazu Katowic w swoich filmach korzysta także Lech Majewski, który w ostatnim czasie realizował w mieście film „Brigitte Bardot cudowna”. Filmowy potencjał Katowic dostrzegli również twórcy nowej ekranizacji Akademii Pana Kleksa. W główną rolę, Ambrożego Kleksa wcieli się Tomasz Kot, a w obsadzie nie zabraknie Piotra Fronczewskiego! Część zdjęć będzie realizowana właśnie w stolicy województwa śląskiego.
 
Źródło: UM Katowice