WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.05.2022Kino „ROMA” w Zabrzu odzyska dawny blask!

 
Kino „ROMA” odzyskuje dawny blask
 
Kino „ROMA” to najstarsza tego typu placówka na Górnym Śląsku, która dołączyła do elitarnego grona Sieci Kin Studyjnych. Dzięki staraniom miasta Zabrze, elewacja i dach budynku przejdą gruntowny remont, który potrwa do sierpnia 2022 r. Prace konserwatorskie zabytkowego kina pochłoną blisko pół miliona złotych.
 
Nad pieczołowitym odtworzeniem zabytkowego charakteru budynku czuwa Miejski Konserwator Zabytków. W 100-lecie Miasta Zabrze kolejny budynek otrzyma „nowe życie” i będzie cieszył oko mieszkańców pamiętając, że prawdziwa magia kina odbywa się w jego wnętrzu.
– Przez wiele lat kino było świadkiem zmian oczekiwań i gustów kolejnych pokoleń widzów. Działalność kina wpisuje się kalendarz kulturalny naszego miasta. Posiadając bogatą historię nasza „ROMA” jest przestrzenią, w której odbywają się cenne inicjatywy kulturalne skupiające uwagę mieszkańców. To kolejna siedziba instytucji kultury w naszym mieście, która odzyska dawny blask – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
 
Zgodnie z zapisami umowy zakres prac obejmie:
  • remont kapitalny dachu na głównym budynku;
  • renowację elewacji frontowej, w tym odtworzenie detali architektonicznych, renowację balustrad balkonów, remont kapitalny balkonów, wymianę stolarki okiennej, wykonanie wszelkich elementów z blachy.

 

Przypomnijmy, że 22 grudnia 1912 przy obecnej ul. Z. Padlewskiego 4 w Zabrzu otwarte zostało Kino „Lichtspielhaus”. Było to w tym czasie największe i najwytworniejsze kino na Górnym Śląsku. Na widowni mogło zasiąść 1200 widzów chętnych oglądać film z warkotem projektora w tle. Oprócz ekranu i kabiny projekcyjnej wyposażone było w scenę, orkiestron i garderoby. W roku 1945 zmieniło swoją nazwę na Kino „Wolność”, a następnie na Kino „ROMA”. Pod tą nazwą instytucja działa do dnia dzisiejszego, będąc najstarszym kinem na Śląsku. Widownia mieści obecnie 275 osób.
 
Co ważne, kino Roma podczas prac remontowych będzie otwarte.
 
Źródło: Urząd Miasta Zabrze