WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN SKALSKI-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.06.2022Jak kształtuje się rynek pierwotny w Gliwicach?

 
Gliwice to jedno z największych śląskich miast. Jego historia sięga 1276 roku, kiedy to Władysław Opolski nadał osadzie prawa miejskie. Dzisiaj miasto zamieszkuje około 190 tysięcy osób, na powierzchni ponad 133 km2. Zobacz, jak wygląda rynek mieszkaniowy w Gliwicach i na jakie inwestycje warto zwrócić uwagę.
 
Ceny mieszkań w Gliwicach – jak wygląda rynek pierwotny?
Nikogo pewnie nie zaskakuje, że w ostatnich miesiącach ceny mieszkań w Gliwicach poszły do góry. Ale musisz wiedzieć, że ten wzrost nie był tak duży, jak w przypadku pobliskich Katowic. Tam w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 8%. W Gliwicach ten wzrost nie był tak spektakularny i dotyczył jedynie wybranych lokalizacji. Średnia cena za metr kwadratowy utrzymuje się od jakiegoś czasu na podobnym poziomie.
 
Rynek pierwotny w Gliwicach ma się całkiem dobrze. Dzisiaj za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego zapłacisz średnio 6 147 zł. Przy czym najdroższe mieszkania są na Starych Gliwicach (7 249 zł/m2) czy Wojska Polskiego (6 692 zł/m2), a najtańsze na Trynkach (4 094 zł/m2) oraz Osiedlu Kopernika (3 655 zł/m2). Wśród najpopularniejszych lokalizacji wśród mieszkańców Gliwic prym wiodą mieszkania przy ulicach: Adama Mickiewicza, Wita Stwosza, Ignacego Daszyńskiego, Chorzowskiej, Wincentego Styczyńskiego, Powstańców Warszawy, Pawła Stalmach czy na Nowym Świecie.
 
Jakie mieszkania najczęściej kupują mieszkańcy Gliwic?
Gliwiczanie coraz chętniej wybierają mieszkania poza centrum miasta. Z dala od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie w niedalekiej odległości od niego. Ważne jest dla nich, by mieszkanie było usytuowane z jednej strony na spokojnym osiedlu, z drugiej miało dostęp do dobrze rozwiniętej infrastruktury. Młodzi mieszkańcy Gliwic najchętniej kupują 2-3 pokojowe mieszkania o powierzchni ok. 45 do 60 m2. Rodziny z dziećmi szukają zwykle nieco większego metrażu.
 
Dla kupujących ważne jest też, by mieszkanie miało duży balkon lub loggie i znajdowało się w bloku z windą. Dużo osób decyduje się też na zakup mieszkania z dedykowanym miejscem parkingowym nierzadko w garażu podziemnym. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć problemu z pakowaniem, jak to często bywa na starszych osiedlach.
 
Nowe inwestycje mieszkaniowe na terenie miasta
Obecnie w Gliwicach jest co najmniej kilkanaście nowych inwestycji mieszkaniowych. Najczęściej jednak kupujący interesują się mieszkaniami na Osiedlu Parkowym w rejonie ulic Kozielskiej i Okulickiego, Osiedlu Majowym przy ulicy Górnej czy Apartamentami Mikołowskimi usytuowanymi w centrum miasta.
 
Osiedle Parkowa to łącznie 7 budynków z przestronnymi, słonecznymi mieszkaniami. Do wyboru masz kawalerki oraz mieszkania 2-, 3- i 4-pokojowe o powierzchni od 26 do 59 m2. Budynki będą miały aż 8 kondygnacji, a w każdym z nich będzie winda oraz miejsca postojowe podziemne i naziemne.
 
Osiedle Majowe z kolei to dwa niewysokie budynki. Jeden 4 kondygnacyjny z 29 lokalami oraz drugi 3 kondygnacyjny z 26 lokalami. W blokach dostępne będą mieszkania o metrażu od 38 do 82 m2. Funkcjonale pomieszczenia, przestronne balkony i tarasy, a także podziemne miejsca garażowe, komórki lokatorskie i własne ogrzewanie gazowe z pewnością przyciągnie niejednego zainteresowanego.
 
Ciekawą propozycją dla gliwiczan są Apartamenty Mikołowskie. To jedna z najnowszych inwestycji w samym centrum miasta. Kupisz tam mieszkanie o powierzchni od 36 do 99 m2 z miejscem parkingowym oraz komórką lokatorską. Dostępne są lokale 2-, 3-, 4-, 5-pokojowe z dużymi balkonami, loggiami a w przypadku mieszkań na parterze także z ogródkami.
 
Zobacz, jak wygląda obecnie rynek pierwotny w Gliwicach na morizon.pl. Znajdziesz tam wymarzone mieszkanie dla siebie i swojej rodziny.
 
Źródło: Morizon,pl