WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

ADRIAN KLIMALA-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.09.2022I Świętochłowicki Festiwal Kulturowy “Tradycja w jazzie zawarta”

 
Pierwsze takie wydarzenie w historii miasta! Serdecznie zapraszamy wszystkich na trzydniowe ucztowanie z jazzem wraz z Fundacją "Kultura w Mieście" oraz Telewizją JAZZ TV.
 
PROGRAM:
 
16.09.2022 – godzina 19:00
MeckSchmidtWiatr Silesian Project
 
W zbiorku pieśni śląskich, spisanych przez Adolfa Dygacza, odnalazłam o wiele więcej niż nuty czy słowa. Każda z pieśni stanowi zapis doświadczeń i uczuć. To prawdziwe historie żołnierzy, ich żon oraz matek, a także wszystkich, którzy walczyli o wolność Śląska. Prostym melodiom towarzyszą poruszające teksty o tęsknocie, lęku, cierpieniu, ale również o miłości i wierze w sens tej walki. Tworząc oprawę muzyczną i myśląc o słuchaczu, chciałam wyeksponować tę nadzieję poprzez zestawienie folkloru z jazzem – gatunkiem, który w swej istocie do wolności dąży. Szczerze wierzę, że zaprezentowanie pieśni we współczesnej aranżacji przyczyni się do zachowania pamięci, która ludziom tym zwyczajnie się należy.
 
17.09.2022 – godzina 19:00
Królestwo Beskidu
 
Jest to muzyczny projekt Katarzyny Gacek – Dudy, który łączy inspiracje muzyką beskidów z improwizacją jazzową. Zespół koncertował w Europie i Azji. Powstał w 2014 roku. W skład zespołu wchodzą m.in: muzycy Beskidu żywieckiego i Śląskiego reprezentujący etniczne brzmienie zespołu oraz muzycy jazzowi. Repertuar KB to przede wszystkim autorskie utwory Katarzyny Gacek – Dudy.
 
skład zespołu:
  • Katarzyna Gacek – Duda, flety etniczne, skrzypce
  • Marcin Sidor – skrzypce
  • Beniamin Wałach – altówka
  • Paweł Wszołek – kontrabas
  • Franciszek Raczkowski – fortepian
 
18.09.2022 – godzina 19:00
“Adam Oleś hurdu_hurdu” featuring “Radostowianki folk ensemble”
 
W 2012 roku Adam Oleś – wiolonczelista i aranżer kojarzony z jazzem, postanowił sięgnąć do korzeni śląskiego folku i wykorzystać niektóre motywy dla stworzenia własnej wersji projektu inspirowanego śląskością o nazwie hurdu_hurdu. W sensie muzycznym projekt jest próbą stworzenia kolażu godki śląskiej, prostych ludowych melodii oraz współczesnej aranżacji, która korzysta z całej palety barw – od ethno-jazzu po world music. Wszystko po to aby całość nie tylko zadziwiała, ale i na nowo odkrywała to, co wydawało się dobrze znane. Wyboru utworów dokonano wertując dostępne archiwalne wydawnictwa folkowe, między innymi Adolfa Dygacza czy Teodora Wasta oraz współpracując i koncertując okazjonalnie z Regionalnym Zespołem Śpiewaczym Radostowianki z Radostowic, pod kierunkiem entuzjastki i kolekcjonerki śląskich pieśni, pani Jadwigi Masny. Dla twórcy projektu hurdu_hurdu to właśnie zestawienie folkowej naiwnej liryki z wrażliwością współczesnych, profesjonalnych muzyków (takich jak: Tomek Kałwak, Sławek Berny, Bugusław Kaczmar, Radosław Nowicki, Damian Kurasz) w połączeniu z niezwykle śpiewającą po śląsku Dominiką Kierpiec-Kontny dawało gwarancję uzyskania świeżości brzmienia oraz autentyczności. Projekt został zrealizowany w 2012 roku (Falami) i zdobył III nagrodę w Konkursie na „Folkowy Fonogram Roku” organizowanym przez Polskie Radio Program II , w ramach konkursu „Nowa Tradycja 2013”, na którym wokalistka – Dominika Kierpiec-Kontny zdobyła wyróżnienie indywidualne. W okresie 2012-2019 hurdu_hurdu prezentowano na wielu festiwalach i indywidualnych koncertach w całej Polsce, w tym między innymi podczas festiwalu Kolory Polski, organizowanego przez Filharmonię Łódzką czy podczas Zaduszek Jazzowych w Kopalni Soli w Wieliczce. W 2017 roku Adam Oleś wraz z Dominiką Kierpiec-Kontny, zdobyli główną nagrodę w III Turnieju Muzyków Prawdziwych. organizowanym przez Filharmonię Szczecińską. Obecnie hurdu_hurdu funkcjonuje w zmiennym składzie, od duetu po sekstet, w zależności od kontekstu. Projekt ewoluuje również w kwestii formy, wykorzystując tematy pieśni śląskich jako pretekst do instrumentalnych bardziej jazzowych interpretacji. Jedyne co się nie zmieniło od 2012 roku, to determinacja twórcy projektu – Adama Olesia, aby śląski folk brzmiał naturalnie i prawdziwie, a przy tym niezbyt archaicznie.
 
Skład Zespołu “Adam Oleś hurdu_hurdu” featuring “Radostowianki folk ensemble”:
  • Dominika Kierpiec – Kontny – śpiew
  • Adam Oleś – wiolonczela, fortepian
  • Tomek Kałwak (lub Bogusław Kaczmar) – fortepian, instrumenty klawiszowe,
  • Sławek Berny – perkusjonalia (cajon, wave drum)
  • Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki pod kierunkiem Haliny Gryszko
 
Wstęp bezpłatny. Miejsce: Centrum Kultury Śląskiej, Świętochłowice, ul. Krauzego.
 
Źródło: UM Świętochłowice