WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.04.2023Bytom walczy z porzuconymi wrakami samochodów!

 
50 porzuconych, nieużywanych samochodów zniknęło w ostatnich tygodniach z bytomskich ulic w wyniku interwencji Straży Miejskiej. 42 pojazdy usunęli sami właściciele, do których dotarli strażnicy miejscy, a 8 aut trafiło na parking komunalny.  
 
Zdezelowane wraki aut to niechlubna wizytówka miast, a także utrapienie mieszkańców osiedli, dla których każde miejsce parkingowe jest na wagę złota. Na każde zgłoszenie w sprawie usunięcia porzuconych i uszkodzonych samochodów, reaguje bytomska Straż Miejska.
- Informacje o wrakach blokujących miejsca parkingowe czy pojazdach stwarzających zagrożenie często przekazują nam mieszkańcy podczas spotkań z prezydentem w poszczególnych częściach miasta. Drugi sposób to zgłoszenia mailowe - mówi Wojciech Nowak, komendant Straży Miejskiej w Bytomiu.
 
Zniszczone auta do odholowania
 
Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, jeśli zgłoszony do usunięcia pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w postaci wystających krawędzi karoserii, wybitych szyb, czy cieknących olejów, to odholowywany jest w trybie natychmiastowym na koszt właściciela.
- W pozostałych przypadkach staramy się dotrzeć do właścicieli i uświadomić im, że już najwyższy czas zająć się sprawą usunięcia samochodu lub przywrócenia go do stanu używalności. Wówczas też umawiamy się z właścicielem pojazdu na konkretny czas wywiązania się z tego obowiązku - tłumaczy komendant.
 
Jeśli właściciel zwleka z załatwieniem sprawy, lub gdy nie można ustalić jego danych, funkcjonariusze zlecają odholowanie wraku na gminny parking. Stało się tak w przypadku ośmiu aut, które odstawiono na parking przy ul. Brzezińskiej.
 
- Tłumaczenia właścicieli, do których docieramy, są przeróżne - od braku czasu, po brak pieniędzy na naprawę auta. Zdarzają się sytuacje, że właściciel zmarł, a spadkobiercy nie dopełnili obowiązku. W każdym takim przypadku dokładnie to sprawdzamy i podchodzimy do każdej sytuacji ze zrozumieniem. Informujemy o sposobach załatwienia sprawy - zapewnia Wojciech Nowak.
 
Usunięte zawalidrogi
 
W ostatnim czasie Straż Miejska interweniowała w sprawie porzuconego fiata pandy na parkingu dawnego marketu Tesco przy ul. Chorzowskiej. Ponieważ toczy się tam teraz budowa, przedsiębiorca zwrócił się do Straży Miejskiej o pomoc w dotarciu do właściciela.
- Okazał się nim mieszkaniec pobliskiego osiedla, który w szybkim czasie wynajął lawetę i oddał auto na złom. Podobna sytuacja miała miejsce przy ul. Siemianowickiej, gdzie zaparkowane auto utrudniało postawienie rusztowania na renomowanym budynku - opowiada komendant.
 
Koszt odholowania auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t na parking gminny to 450 zł, a stawka dobowa za parkowanie to 45 zł.
 
Źródło: UM Bytom