WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.10.2021Bytom: mieszkańcy wybrali projekty do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!

39 projektów, niemal 27 tysięcy głosów oddanych przez prawie 15 tysięcy bytomian i aż 12 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.
 
W tym roku mieszkańcy zdecydowali, że zrealizowane zostaną 2 projekty z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 10 projektów z puli poniżej 500 tys. zł. Według szacunkowych kosztów realizacja wybranych projektów będzie kosztowała ponad 5 mln zł.
- Tegoroczna edycja to kolejny dowód na to, jak zaangażowanie mieszkańców połączone z narzędziem, jakim jest budżet partycypacyjny wpływa na życie dzielnic i zmienia nasze miasto. Dziękuję wnioskodawcom za zaangażowanie w przygotowanie i promocję swoich projektów oraz wszystkim bytomianom, którzy wzięli udział w głosowaniu - mówił prezydent Mariusz Wołosz.
 
W tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego oddanych zostało 26 910 głosów.
 
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy postawili na: Wielofunkcyjne boisko sportowe, które powstanie w rejonie ul. Arki Bożka 7-8. Na inwestycję, którą wyceniono na ponad 1 milion zł, zagłosowało 2658 bytomian. Projekt polega m.in. na uporządkowaniu terenu wokół boiska, remoncie schodów oraz montażu betonowego stołu do tenisa stołowego a także dwóch stanowisk do gry w szachy.
 
Park Wiedzy i Rekreacji w Suchej Górze „Geograficzne serce Górnego Śląska”, to kolejny zwycięski projekt, na który zagłosowało 987 osób. Projekt dotyczy zagospodarowania przestrzeni parkowo-leśnej, wraz z odtworzoną wieżą geodezyjną nad podwójnym punktem astrogeodezyjnym sieci triangulacyjnej i geodezyjnej. W ramach projektu zaplanowano założenie sensorycznego ogrodu wiedzy ze stanowiskami do nauki astronomii i geografii.
 
W ogrodzie zostaną wydzielone miejsca do prostych pomiarów geograficznych i astronomicznych, proste przyrządy geodezyjne i astronomiczne dla uczniów szkół podstawowych, tablice do rysowania, drewniany kompas, dwa zegary słoneczne, miejsce do samodzielnego wyznaczania południka słonecznego. Szacowany koszt realizacji tej inwestycji opiewa na 730 tys. zł.
 
Podczas tegorocznego głosowania mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy także na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Wśród projektów, które wybrano do realizacji znalazły się także te o charakterze społecznym czy edukacyjnym. Najwięcej swoich głosów bytomianie oddali na:
  • Bytomskie Projekcje Filmowe - pokazy filmowe odbywające się w Spółdzielczych Klubach. Założeniem projektu jest organizacja cyklu pokazów filmowych, których wyświetlanie będzie połączone z warsztatami. 2349 głosów.
  • Projekt pokoleniowy dla Knajfeldu - Projekt zakłada budowę ogólnodostępnego kompleksu sportowo - rekreacyjnego terenie Szkoły Podstawowej nr 36. 1615 głosów.
  • Extreme Park Grizzly - Stworzenie Obszarowego Kompleksu Rekreacyjno - Sportowego na terenie  Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Matki Ewy 9 w Miechowicach. W ramach projektu powstaną strefy aktywności fizycznej dla przedszkolaków, dzieci i dorosłych. 1537 głosów.
  • Świat interaktywnej zabawy i edukacji w przedszkolach - projekt zakłada doposażenie ponad trzydziestu przedszkoli w sprzęt multimedialny służący do zabawy i edukacji. Sprzęt będzie wykorzystywany w codziennej pracy z dziećmi - 1447 głosów.
  • Miasteczko sportowe - budowa wielofunkcyjnego obszaru do gier zespołowych dla dzieci. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 44 przy ul. Grota Roweckiego  w Szombierkach. 965 głosów.
  • Kolej Nieco Większych Prędkości vol.2 - Remont toru kolei wąskotorowej w rejonie ulicy Lazarówka i Polnej - poprawa stanu technicznego najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej na świecie, skrócenie czasu podróży oraz poprawa jej komfortu. 637 głosów.
  • Razem dla Stolarzowic i Górnik - projekt zakłada m.in. budowę nowego ogólnodostępnego i funkcjonalnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 47, zakup monitorów interaktywnych dla Szkoły Podstawowej nr 43,  zakup odzieży specjalistycznej dla strażaków OSP Górniki. 595 głosów.
  • Utworzenie nowych miejsc parkingowych na os. Ziętka w Bytomiu - 557 głosów.
  • Czytaj, ucz się i baw w bibliotece - projekt obejmuje zakup dla Miejskiej Biblioteki Publicznej nowości wydawniczych zarówno w formie tradycyjnej - papierowej, jak i audiobooków oraz potrzebnego wyposażenia multimedialnego dla Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. 298 głosów.
  • Bytom Miastem Karate - projekt obejmuje organizację wydarzenia, które będzie składało się z otwartego treningu (warsztatów) karate dla osób niećwiczących, konkursu z nagrodami dla osób, które ukończą warsztaty, gier i zabaw dla dzieci, Mistrzostw Bytomia w Karate Tradycyjnym, seminarium z jednym z topowych polskich karateków. 121 głosów.
 
Łącznie w tym roku w głosowaniu wzięło udział 14 937 mieszkańców. Ponieważ w tym roku mieszkańcy mogli głosować na dwa projekty, łącznie oddali  26 374 ważnych głosów, z czego 536 głosów zostało oddanych w sposób nieprawidłowy.
 
Wpływ na ostateczne wyniki BO Bytom, miała prosta w obsłudze strona, za której pośrednictwem bytomianie oddawali swe głosy, a także intensywne działania promocyjne prowadzone przez wnioskodawców.
 
Projekty, które nie wygrały w tym roku, z powodzeniem będzie można składać w następnej edycji, bo budżet obywatelski jest już stałym elementem konsultacyjnym.
- Bytomianie pokazali po raz kolejny, że wystarczy dobra wola i zapał, by ponownie zawalczyć o swój projekt. Przykładem tego jest tegoroczny zwycięski projekt z dużej puli, czyli „Geograficzne serce Górnego Śląska”, który był zgłoszony w ubiegłorocznym głosowaniu, lecz nie zakwalifikował się do realizacji. W tym roku się udało - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta.
 
Źródło: UM Bytom