WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.09.2017Żywność dla potrzebujących

W Rudzie Śląskiej we wrześniu ruszy kolejna edycja programu wsparcia żywnościowego dla osób najbardziej potrzebujących. W ramach poprzedniej edycji programu do mieszkańców trafiło blisko 160 ton artykułów. Fundusze pochodzą z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.


Poprzednia edycja programu trwała od sierpnia 2016 do czerwca 2017. Jego realizacja możliwa była dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i lokalnych organizacji partnerskich: Ośrodka Święta Elżbieta, Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Jaskółka”. Funkcję koordynatora regionalnego pełnił Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Blisko 160 ton artykułów spożywczych o wartości około 490 tys. zł trafiło do ponad 3 300 osób zakwalifikowanych do programu. Ponadto jego uczestnicy wzięli udział w licznych warsztatach prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Szlifowano na nich przede wszystkim umiejętność prowadzenia gospodarstwa domowego, umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. 

Jednocześnie MOPS zachęca wszystkie organizacje do zapoznania się z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącymi realizacji POPŻ 2014 – 2020, które dostępne są na stronie internetowej www.mpips.gov.pl (pomoc społeczna – programy - program operacyjny) i włączenia się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym z terenu miasta.

Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie.
Zestaw artykułów spożywczych w Podprogramie 2017 obejmuje taką żywność jak: groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, mleko, ser podpuszczkowy dojrzewający, gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały oraz olej rzepakowy. Tak jak w poprzedniej edycji Programu, żywność wydawana będzie w czterech dzielnicach miasta: Ruda, Godula, Bykowina i Halemba.