WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.07.2017Żółto-niebieski Dzień Śląskiej Flagi

Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice i Wyry przyłączyły się do obchodów Dnia Ślōnskiyj Fany. W weekend 14-16 lipca na ulicach w całym powiecie mikołowskim pojawią się górnośląskie flagi.


Święto Śląskiej Flagi to inicjatywa Ruchu Autonomii Śląska. Promuje barwy regionalne, a także upamiętnia rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Ustawa przyjęta 15 lipca 1920 roku przez Sejm Rzeczpospolitej przyznawała polskiej części Śląska szeroką samorządność - autonomię. Dzięki niezależności finansowej (podatki z obszaru województwa trafiały do wpierw do Skarbu Śląskiego) Górny Śląsk przeżywał w okresie międzywojennym okres dynamicznego rozwoju i prosperity.


Żółto-niebieskie barwy regionu nawiązują do tradycji heraldycznej Piastów górnośląskich. Złoty orzeł na niebieskiej tarczy pojawił się po raz pierwszy w 1222 r. na pieczęci księcia Kazimierza I opolskiego. W przeciwieństwie do orła dolnośląskiego inspirowanego wzorami niemieckimi godło władcy Górnego Śląska nawiązywało do herbów francuskich i włoskich. Symbolika ta została utrwalona przez Władysława Opolczyka, który w XIV w. zarządzał m. in. Rusią Halicką (dzisiejsza Zachodnia Ukraina). Stąd na ukraińskiej fladze barwy naszego regionu, choć w odwróconej kolejności.

Symbolika górnośląska przetrwała do czasów współczesnych. Złoty orzeł na błękitnym polu ustanowiony został herbem autonomicznego województwa śląskiego równo 90 lat temu. Obecny był on także w herbie dawnego województwa katowickiego, a dziś odwołują się do niego oba górnośląskie województwa: opolskie i śląskie. Barwy regionalne odnaleźć można w emblematach wielu górnośląskich miast i gmin. Nawiązują do nich też znaki i logotypy promocyjne.