WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

05.09.2017Zakołysało Katowicami

W Katowickiej kopalni Murcki - Staszic odbyły się pierwsze oględziny miejsca wstrząsu, który zakołysał budynkami na powierzchni ale przede wszystjim zmusił do szybkiej ewakuacji górników, którzy pracowali w zagrożonej strefie. Poszkodowanych zostało 7 osób. 

Mniej więcej kwadrans przed piątą rano wielu mieszkańców Katowic, zerwało się z łóżek gdy rozbujały się żyrandole i obrazy a w szafkach rozdzwoniły się szklanki i naczynia. Co prawda ludzie z tej strefy przywykli już do górniczych tąpięć, ale i tak siła wstrząsu była na tyle duża, że niektórzy troche się przestraszyli. Niedługo potem do służb wojewody dotarła informacja z Wyższego urzędu Górniczego, że wstrząs miał energię 8 razy 10 do siódmej... a to sporo. Z kopalni dotarły też informacje, że do tąpnięcia doszło w rejonie pokładu 510 na głębokości ok. 900 m. Załoga kończyła tam właśnie pracę. Kilku górników zostało solidnie poturbowanych, ale wydostali się na powierzchnię. Po oględzinach lekarzy, dwaj pozostali w szpitalu.

Polska Grupa Górnicza do której należy kopalnia Murcki-Staszic poinformowała, że wysokoenergetyczny wstrząs był na tyle silny, że mogli odczuć go nie tylko mieszkańcy Katowic, ale i miast ościennych.