WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.08.2017Zabytkowy tramwaj pozostaje w Bytomiu

Unikatowa linia nr 38 w Bytomiu będzie obsługiwana przez dwa wagony - obok zabytkowej „eNki” pojawi się nowoczesny wagon z częścią niskopodłogową.

W ramach jednego z ogłoszonych przez Tramwaje Śląskie SA przetargów na zakup nowych, częściowo niskopodłogowych wagonów, spółka planuje zakup wagonów dwukierunkowych, które mają obsługiwać linię nr 38 na ul. Piekarskiej w Bytomiu. - Po ogłoszeniu przetargu pojawiło się wiele publikacji prasowych, mogących sugerować, że nasze „eNki” znikną z krajobrazu Bytomia. Tak się nie stanie, podkreśla rzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada. I daklej: - Dwukierunkowe wagony mają obsługiwać wskazaną linię, nie zastąpią jednak „Paulka” i „Hildki”, lecz będą ich uzupełnieniem, kursując naprzemiennie. Zarówno władzom Bytomia, jak i Zarządowi Tramwajów Śląskich SA zależy na zachowaniu jednego z symboli miasta. - Nie chcieliśmy mówić o tym już teraz, bo chodzi o zmiany w obsadzie taborowej, które wejdą w życie dopiero za kilka lat, ale faktycznie plan zakłada, iż linia nr 38 będzie obsługiwana jednocześnie dwoma wagonami - nowym, niskopodłowym, ułatwiającym podróż zwłaszcza osobom starszym, chorym, czy rodzinom z dziećmi oraz charakterystycznym dla tej linii, zabytkowym wagonem typu N, wyjaśnia Zowada.


Zanim zmiany te zostaną wprowadzone w życie ul. Piekarska przejdzie gruntowną modernizację, w ramach której przebudowane zostanie nie tylko torowisko, ale również jezdnia, chodniki, oświetlenie i infrastruktura podziemna. Zakończenie tych prac zbiegnie się w czasie z dostawą nowych dwukierunkowych wagonów. Obie inwestycje - zarówno modernizacja ul. Piekarskiej, jak i zakup nowych tramwajów - są elementami „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko–Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”, przewidzianego do współfinansowania przez Unię Europejską.