WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.07.2017Za rok pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach

Pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach powstanie w Ligocie. W czerwcu została podpisana umowa na realizację inwestycji. Wykonawca na budowę węzła przesiadkowego ma rok.

W związku z rozpoczęciem prac na budowie węzła przesiadkowego w Ligocie zostaje zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie. Od 19 lipca na ul. anewnickiej od ul.Świdnickiej do Franciszkańckiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.
Kierowcy, którzy będą poruszali się ul.Panewnicką od strony skrzyżowania z ul. Piotrowicką będą mogli przejechać zwężeniem, natomiast kierowcy przyjeżdżający od strony Kłodnickiej - będą musieli skorzystać z objazdu ul.Franciszkańską.
Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w pierwszym etapie realizowanych prac, czyli wg planów do końca roku. Następnie prace zostaną przeniesione na drugą połowę ulicy.
W związku z prowadzonymi pracami także autobusy miejskie będą korzystały z objazdu ul.Franciszkańską, na której będą obsługiwały dotychczasowe przystanki. Dojazd do dworca PKP oraz postoje taksówek zostaną utrzymane.


Węzeł przesiadkowy w Ligocie będzie obsługiwał połączenia: autobus-pociąg-komunikacja indywidualna. W skład inwestycji wejdzie parking naziemny ze 110 miejscami postojowymi, na którym na podstawie biletu miesięcznego na komunikację miejską, kierowcy będą mogli pozostawić pojazdy bezpłatnie. Wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania. Do dyspozycji oddana też będzie też strefa Kiss&Ride (krótkotrwały postój dla wysadzenia pasażera /do ok. 3 min.). Inwestycja zakłada też budowę parkingu dla rowerów i miejsc postojowych dla taksówek. W centrum mają znaleźć się m.in. tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także tzw. urzędomat. Wykonawca węzła jest ponadto zobowiązany do urządzenia zieleni i małej architektury.  Koszt budowy to ponad 9 mln zł.
Na węzły przesiadkowe w Brynowie, Ligocie, Zawodziu i przy ul. Sądowej Katowice uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 160 mln zł. Obecnie trwają procedury przetargowe na kolejne podobne obiekty: w Brynowie i Zawodziu. Inwestycje tego typu zaplanowane są także w Podlesiu, Piotrowicach, Kostuchnie oraz przy ul. Jana.