WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.09.2017Z Bobrka do... skansenu

Wyjątkowe święto w chorzowskim skansenie. Po wielu miesiącach przygotowań w muzeum wsi śląaskiej otwarto przeniesiony z Bytomia Bobrka zabytkowy kościół ewangelicki. Wspólnota Luteran w Roku Reformacji  znajdzie dla siebie nowe miejsce, bo świątynia w Chorzowie ma pełnić swoją pierwotną funkcję.  Jednocześnie będzie zaczątkiem nowej serii zabytków budwonictwa ery przemysłowej. Przemysław Nocuń z Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego  wskazuje, że kościół różni się mocno od pozostałych budowli zgromadzonych w Skansenie...

Plik dźwiękowy: A_S_skans.mp3Zanim doszło do przenosin, ewangelicki Kościół z Bobrka ucierpiał 3 lata temu w pożarze, który strawił część elewacji i wieżyczkę. Specjaliści precyzyjnie odtworzyli jednak całość budowli, a od czwartku efekty ich pracy będzie można ocenić podczas wizyty w chorzowskim skansenie. Oprócz wypełniania funkcji domu modlitwy, duża sala kościoła posłużyć może do organizacji spotkań czy koncertów.
Kościół z Bobrka ma 85 lat, od końca lat 90. ub.wieku oraz na początku obecnego stulecia był stopniowo niszczony przez wandali i szkody górnicze. Teraz ma nowe miejsce, w głębi chorzowskiego skansenu w pobliżu ekspozycji ze spichlerzami.