WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.06.2017Więcej "tebeesów" i "komunalek"

Gotowa jest już koncepcja architektoniczna budynku z 50 mieszkaniami komunalnymi, który stanie przy ul. Stromej i Bytomskiej w Rudzie Śląskiej - Orzegowie. Wartość inwestycji to 7,75 mln zł, a budowa ma ruszyć w październiku. Podobną inwestycję miasto chce zrealizować przy ul. Bankowej. W Rudzie Śląskiej powstają też mieszkania w ramach TBS.

Założeniem koncepcji było nawiązanie do istniejącej zabudowy oraz porządku architektoniczno- przestrzennego otoczenia. – Określiliśmy minimalną liczbę mieszkań, ale nie narzucaliśmy wykonawcy, w ilu mają powstać budynkach. Stanęło na jednym budynku, w którym na parterze znajdą się garaże i dwa mieszkania dla osób niepełnosprawnych, a pozostałe kondygnacje zaplanowano jako typowo mieszkalne, mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m.kw. -  Mają to być mieszkania 2-pokojowe z kuchnią lub z aneksem kuchennym oraz łazienką oraz wyposażeniem zgodnym z obowiązującymi przepisami, wylicza M. Pierończyk. - Chcemy, żeby powierzchnia użytkowa była maksymalnie wykorzystana, dlatego dopuszczamy również wykonanie mieszkań 1 lub 3-pokojowych, dodaje. Poza tym na terenie wokół budynków zostaną wytyczone miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ustawione elementy małej architektury.

Na początku czerwca miasto ogłosiło przetarg na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego dla budowy mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda. Podobnie jak w przypadku inwestycji przy ul. Stromej i Bytomskiej, ma tam powstać co najmniej 50 mieszkań o powierzchni minimum 45 m.kw. Procedura przetargowa trwa, a wyłoniony w jej wyniku wykonawca będzie miał 6 miesięcy na opracowanie dokumentacji.

Można już oglądać wybrane mieszkania w TBS-ach przy ul. Kędzierzyńskiej i Czempiela w dzielnicy Ruda. Inwestycja ma się zakończyć w połowie lipca br. Wiceprezydent Pierończyk...

Plik dźwiękowy: pks_TBSrudaslaska.mp3

Dzięki współfinansowaniu budowy z budżetu miasta najemcy nie będą musieli wpłacać 25% wartości lokalu. Inwestycja realizowana jest przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Dombud", a udział miasta ma wynieść ponad 5,5 mln zł.

W 5 budynkach znajdzie się 165 mieszkań. Miasto uczestniczy finansowo w budowie trzech budynków, czyli w sumie 99 mieszkań. Planowany termin zakończenia inwestycji to 15 lipca, a zawarcie umów najmu ma nastąpić we wrześniu br. Trwa nabór wniosków.

Aktualnie lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej liczy 1281 pozycji. W gminnym zasobie mieszkaniowym znajduje się ok. 7 200 lokali mieszkaniowych.