WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

01.08.2017Upał - potrzeba więcej wody

Polskę zalewa fala tropikalnych upałów. Najcieplej na południu Polski, gdzie temperatura może przekroczyć 35 st.C. Dąbrowskie Wodociągi znalazły darmowy sposób na to, jak ochłodzić organizm i w wysokich temperaturach nie dopuścić do jego odwodnienia. Na miejskiej plaży przy zbiorniku Pogoria 3 mieszkańcy częstowani są wodą... z kranu, a w kilku punktach miasta mogą skorzystać z kurtyn wodnych.


To część większej kampanii „Piję wodę z kranu”, w ramach której Dąbrowskie Wodociągi przekonują, że woda z sieci jest smaczna, zdrowa i bezpieczna. Podczas wakacyjnej akcji dystrybutory z darmową wodą z kranu oraz kurtyny wodne uruchamiane są w każdy ciepły dzień lata, kiedy temperatura powietrza przekroczy 30 st.C. Woda serwowana jest na stoisku przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych przy zbiorniku Pogoria 3 (w godz.: 10-18). Natomiast kurtyny wodne zlokalizowane są na Pl.Wolności przy Pałacu Kultury Zagłębia, przy wejściu do Parku Hallera oraz na Pl.Bema.


- Lokalizacje nie są przypadkowe. Serwowana przez nas woda przy miejskiej plaży cieszy się ogromnym zainteresowaniem, przyjeżdżający tam mieszkańcy całego regionu reagują bardzo pozytywnie na informacje, że to woda, która płynie w kranach. W upalne dni rozdajemy kilka tysięcy kubków wody,mówi Andrzej Malinowski, Prezes Dąbrowskich Wodociągów.
W okresie letnim w miarę wzrostu temperatury rośnie też nasze pragnienie. Wg ekspertów powinniśmy dziennie wypijać 1,5-2 l wody, a latem więcej. Podczas wysokich temperatur organizm ludzki ma większe zapotrzebowanie na wodę. Dlatego tak ważne jest, by niedobory uzupełniać na bieżąco.
Woda rozdawana za darmo w Dąbrowie pochodzi wprost z sieci wodociągowej, dokładnie taka sama płynie w kranach w mieście. Pobierana jest w 80% z ujęć głębinowych z obszaru jurajskiego, skąd wydobywana jest poprzez specjalne studnie z poziomu 100 m pod ziemią. Zawiefra składniki mineralne, w tym m.in.: magnez, wapń, żelazo. Każdego miesiąca wykonywanych jest ok. 1 300 badań jej jakości.
Woda jest świetnym źródłem niezbędnych składników mineralnych, które w dużych ilościach tracimy właśnie podczas upałów, kiedy to nasz organizm intensywnie się poci. Sygnałem ostrzegawczym powinno być uczucie pragnienia, wtedy organizm wysyła nam informację, że jest odwodniony. - Bardzo często objawy choroby mylone są z odwodnieniem. To właśnie ono może być przyczyną senności, problemów z jelitami i wielu innych schorzeń. Aby temu zapobiec trzeba regularnie pić wodę. Jest to szczególnie istotne podczas upałów, kiedy to potrzebujemy nawet dwukrotnie więcej wody, a więc 4-5 l dziennie, radzi fizjoterapeutka, Ewa Chwałowska.