WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.09.2017Stadion już zaprasza

- To dzięki zaangażowaniu samorządów mamy w kraju coraz więcej takich wspaniałych miejsc, mówił podczas otwarcia nowego stadionu w Rudzie Śl. wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Zbigniew Polakowski. Uroczystości towarzyszyły 29. Lekkoatletycznym Igrzyskom Sportowym, podczas których rywalizowało ok. 700 uczniów rudzkich szkół.


Nieprzypadkowo pierwszą imprezą sportową rozegraną na nowym stadionie są Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe. - To głównie z myślą o dzieciach i młodzieży powstał ten obiekt. Chcemy, żeby rozwijały się tu nasze rudzkie talenty. Oczywiście nie zapominamy też o rzeszy biegaczy amatorów, których także w Rudzie Śląskiej nie brakuje, mówiła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
O tym, jak ważne są takie inwestycje, mówił były siedmio- i dziesięcioboista, a obecnie wiceprezes PZLA, Sebastian Chmara. - Dzięki nim dzieci i młodzież mają okazję nieraz po raz pierwszy na kontakt ze sportem. Dlatego oprócz inwestycji w infrastrukturę istotne są również działania ukierunkowane na szkolenie. Jeżeli na początku swojej przygody ze sportem dziecko zetknie się z profesjonalną opieką, zaprocentuje to na lata. Dobrym przykładem takich działań jest program „Lekkoatletyka dla każdego” - podkreślał. Halowy Mistrz Świata w siedmioboju z 1999 r. zwrócił także uwagę na zaangażowanie samorządów w rozwój infrastruktury lekkoatletycznej. - Aktualnie w kraju mamy ponad 100 certyfikowanych obiektów, z czego w tym roku powstało lub aktualnie budowanych jest ok. 20 stadionów. Większość z nich to inwestycje samorządów, mówił.


Budowa stadionu kosztowała ponad 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł wart jest niezbędny, certyfikowany sprzęt sportowy, taki jak m.in. płotki, młoty, kule, dyski czy oszczepy. Miasto pozyskało także 1,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obiekt otrzymał już certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu kategorii IV A. Mogą tu zastać rozegrane m.in. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, czy Mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 10 000 m.
Najważniejszą częścią stadionu jest sześciotorowa 400 m bieżnia z nawierzchni poliuretanowej. - Na prostej posiada 8 torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. - Dodatkowo wybudowany został rów z wodą do biegów z przeszkodami, tłumaczy Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. Bieżnia otacza boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, umożliwiające przeprowadzanie konkurencji rzutowych /rzut młotem, oszczepem, dyskiem/.
Stadion wyposażony jest także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstały również rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem. - Inwestycja objęła również budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza, mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu. Wykonano też parking, chodni kanalizację, a także nowe ogrodzenie całego terenu – zaznaczył Piotr Janik.