WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.10.2017Rzadki zabieg

To był wyjątkowy zabieg. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach lekarze zaszyli w brzuchu dziecka odgryzioną przez psa małżowinę uszną. Tak wykorzystano naturalny schowek w ludzkim ciele. Gdy zagoi się rana na głowie lekarze przyszyją małżowinę we właściwym miejscu.

9-letni chłopiec został zaatakowany przez psa. Zwierzak dotkliwie poranił dziecko i odgryzł mu ucho.  Pomijając okoliczności dramatycznego zdarzenia - tym zajmuje się już policja - chłopak trafił do Górnośląskieg Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. Przywieziono też małżowinę, którą na miejscu zdarzenia fachowo zabezpieczyli policjanci.
Jak informuje szef laryngologii katowickiego Centrum, doktor Ireneusz Bielecki - szybko oczyszczono i zaszyto ranę w głowie, ale rodzaj obrażeń nie pozwolił od razu przyszyć też małżowiny. Na razie więc wszyto ją do powłok brzusznych chłopca, gdzie „poczeka” na kolejny zabieg, gdy skóra na głowie dziecka się zagoi. Na brzuchu odgryziony fargment ciała jest prawidłowo ukrwiony, odżywionu i będzie go można z dobrym skutkiem wykorzystać do rekonstrukcji ucha. Tak zapewniają specjaliści ze szpitala w Ligocie.


9-latek przebywa na Oddziale Laryngologii katowckiego Centrum. W wydanym komunikacie, lekarze określają jego stan jako ogólnie dobry. Utrata małżowiny nie oznacza uszkodzenia słuchu. To defekt kosmetyczny. Rokowania są dobre, ale nie można dopuścić do zarośnięcia przewodu słuchowego.