WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN JANOTA-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

31.10.2017Powrót do korzeni

W hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa. Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu do Chorzowa trafi ponad 17 mln zł na stworzenie nowej instytucji kultury. - To największa dotacja w historii miasta na cele kulturalne.  Pozyskane środki pozwolą nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska, wyjaśnia Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

 

Miasto nabyło halę w 2010 r. od Banku Handlowego w Warszawie. Zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wielu wydarzeń m.in. World Press Photo, Festibalu, Industriady czy Metropolitalnej Nocy Teatrów.  Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. W hali od kilku lat można już podziwiać XIX-wieczny młot parowo-powietrzny Brinkmann’a, a na pobliskim rondzie w zeszłym roku ustawiono trzymetrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt.

Do końca 2019 r. hala w centrum Chorzowa przejdzie gruntowną renowację, która przeprowadzona ma być z dbałością o detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie sala audiowizualna.