WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.08.2017Pierwsza łopata - trzy inwestycje

Wbiceim pierwszej łopaty na placu budowy basenu w Szopienicach-Burowcu rozpoczął się proces inwestycyjny dla trzech niemal identycznych krytów basenów w Katowicach. Podobne powstaną w Brynowie oraz Ligocie-Zadolu.

 

Marcin Krupa, prezydenta Katowic. - Trzy obiekty zamiast jednego aquaparku oznaczają, że zdecydowana większość mieszkańców będzie mieć basen w odległości nie przekraczającej 5 km - czyli kilkunastu minut jazdy samochodem lub komunikacją miejską. - Bardzo ważny jest też czynnik finansowy. Wyprawa 4-osobowej rodziny do aquaparku do poważny wydatek - natomiast baseny sportowe z dodatkowymi atrakcjami są o wiele tańsze i więcej osób będzie na nie stać. Ustalając cennik na pewno będziemy mieli na uwadze dodatkowe upusty dla rodzin 3+, dodaje M.Krupa i podkreśla, że podjął decyzję, by przy każdym basenie powstała pełnowymiarowa hala sportowa przeznaczona dla mieszkańców Katowic oraz mała strefa spa.
 

Koszt realizacji basenu w Szopienicach - Burowcu przy ulicy Konnej wyniesie 24,1 mln zł brutto, natomiast w przypadku obiektu położonego w Brynowie przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Zgrzebnioka koszt wyniesie 25,2 mln zł. Baseny te będą gotowe wiosną 2019 r.
W przypadku ostatniego basenu przy ulicy Wczasowej w Ligocie-Zadolu. do tygodnia zostanie podpisana umowa na inwestycję o wartości 26,2 mln zł brutto. Basen będzie gotowy latem 2019 r.

Każdy z zaprojektowanych obiektów jest budynkiem parterowym, zawierającym:
- Foyer - z foyer dostępny jest sklepik z punktem kawowym, wejścia do części szatniowej zarówno basenowej jak i gimnastycznej, a także przejście na trybunę basenu pływackiego. Ponadto dostępne są też szatnia okryć wierzchnich i sanitariaty ogólne w tym również dla osób niepełnosprawnych, kasy biletowe oraz zaplecze administracyjne obiektu. Pomiędzy częścią sportową i basenową umożliwiony jest dostęp do trybuny, z której przewidziano wyjścia ewakuacyjne bezpośrednio na zewnątrz obiektu.
- Część basenowa - w części pawilonu wejściowego znajduje się strefa zespołu szatniowo-sanitarnego pływalni. Projekt przewiduje szatnię koedukacyjną - 240 szafek z  zespołem 20 przebieralni. Za przebieralniami i szatnią znajdują się męskie i damskie zespoły sanitarne przeznaczone również dla osób niepełnosprawnych.
- W hali basenu zaprojektowano nieckę sportową o wym. 25x16m (6-torową) oraz nieckę rekreacyjno-pływacką dla potrzeb nauki pływania z wydzielonym miejscem na rekreację (masaż karku, masaż ścienny, masaż wodno – powietrzny, gejzer powietrzny, grzybek wodny, ławeczki powietrzne, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, wannę hamowną dla zjeżdżalni). Przy basenie będą trybuny na 115 miejsc, wieża umożliwiająca wejście na wysokość ponad 8 m., zjeżdżalnia o długości 80 m, przebiegającą częściowo na zewnątrz i częściowo wewnątrz obiektu. W  części basenowej umieszczono również zespół saunarium (sauna turecka, dwie sauny fińskie, wypoczywalnia, beczka schładzająca).
- Część sportowa - w części pawilonu wejściowego zlokalizowano cześć sportową „suchą” obiektu tj.: siłownia, sala fitness oraz hala sportowa. Cała część sportowa posiada własną recepcję /punkt obsługi klientów z poczekalnią.
- Zaplecze techniczne – przewiduje się częściowe podpiwniczenie obiektu umożliwiające dostęp do wszystkich niecek basenowych, co jest konieczne ze względów technologicznych, a także dodatkowo pomieszczenia wentylatorowni zlokalizowane pod salą gimnastyczną. Ponadto przewiduje się lokalizację w podbaseniu takich pomieszczeń jak: magazyny chemii basenowej, węzeł CO, pomieszczenia ruchu elektrycznego, a także w obejściu niecek basenowych zlokalizowane zostały stacje uzdatniania wody z filtrami, pompami i zbiornikami wyrównawczymi. Do poziomu podbasenia przewiduje się dostęp zarówno bezpośrednio z zewnątrz obiektu jak również z klatki schodowej wieży zjeżdżalni - zamknięte dla klienta basenowego.

Przy basenie na Brynowie hala sportowa będzie dedykowana dla gimnastyki sportowej,

Z basenu przy ul. Wczasowej będzie możliwe wyjście na zewnątrz na teren rekreacyjno -  plażowy, a w miejsce siłowni i sali fitness powstaną pomieszczenia dla zespołu gabinetów rehabilitacji.


Zagospodarowanie terenu obejmuje m.in.:
- przebudowę urządzeń i przekładki sieci kolidujących,
- nową infrastrukturę podziemną,
- drogi i ciągi piesze w terenach zielonych,
- parkingi:
- Brynów, ul. Kościuszki – samochody 186 miejsc, autokary – 4 miejsca.
- Ligota – Zadole,  ul. Wczasowa - samochody 94 miejsc, autokary – 2 miejsca.    
- Szopienice – Burowiec, - ul. Hallera / ul. Konna - samochody 95 miejsc, autokary
(2 miejsca),
- zieleń
- dostępność dla osób niepełnosprawnych,
- ochrona przeciwpożarowa (przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę, drogi pożarowe),
- elementy małej architektury,
- stojaki dla rowerów,
- ogrodzenie,
- oświetlenie,
- wykonanie podłączenia monitoringu zewnętrznego.

Baseny w liczbach:
- powierzchnia użytkowa - 4675,73 m2
- powierzchnia zabudowy - 2  989,55 m2
- powierzchnia lustra wody - 657,3  m2
- kubatura hali basenu - 14884  m3  
- kubatura sali gimnastycznej - 4564 m3  
- kubatura całego budynku - 31  379 m3  
- max. wys. hali basenu w świetle konstrukcji - 9,3 m   
- ilość miejsc na trybunach basenów - 115
- długość zjeżdżalni - 80 m.
- ilość szafek - 240 .