WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

01.09.2017Nowy budynek na nowe czasy

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) oddało drugi z czterech zaplanowanych budynków Osiedla Różanego przy ul. Sławka.


Podczas uroczystego otwarcia wręczono czterem rodzinom klucze do mieszkań. Łącznie w budynku znajdują się 52 lokale, które już na początku stycznia tego roku znalazły swoich najemców. Kolejnych 110 lokali w ramach tej inwestycji powstanie w ciągu najbliższego roku. Cały kompleks „Osiedla Różanego” będzie wtedy obejmował łącznie 4 budynki mieszkalne, 2 place zabaw oraz parking dwupoziomowy na 203 miejsca postojowe. Osiedle prostą bryłą,  kolorem elewacji oraz motywem roślinnym nawiązuje do fasady budynku poczty w katowickim Nikiszowcu. Stąd też nazwa osiedla: Różane. Nowoczesna architektura osiedla i funkcjonalne rozwiązania łączą się tutaj ze śląską tradycją. Projektantem osiedla był śp. Jan Pallado z Biura Projektów Architektonicznych. Koszt budowy bloku z parkingiem wyniósł 14 mln zł.


Marcin Krupa, prezydent Katowic mówił podcxas otwarcia: - (...) Budujemy mieszkania komunalne – przykładowo w tym roku powstanie 45 lokali przy ul. Obrońców Westerplatte. Zbudowanych zostanie także 1000 lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Dużą popularnością cieszy się konkurs „Mieszkanie za remont”, w ramach którego swoje lokale uzyskało ponad 200 najemców. Uzupełnieniem tej oferty są przekazywane mieszkańcom lokale Katowickiego TBS.

Nowi najemcy wprowadzą się do mieszkań na początku września. Blisko 70% lokali stanowią mieszkania trzypokojowe, a reszta: dwu- i jednopokojowe. Najemcy mieszkań parterowych mają do dyspozycji indywidualne ogródki przydomowe, pozostali balkony.  Najemcy wynajmują lokale z partycypacją na poziomie 25% wartości mieszkania.

Obecnie KTBS posiada w swoich zasobach 2077 mieszkań, 32 lokale usługowe, 826 miejsc postojowych. Aby wynająć mieszkanie w zasobach spółki nie można posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Katowicach. Osoby zainteresowane wynajmem, przed zawarciem umowy najmu są obowiązane do wpłaty tzw. partycypacji, stanowiącej nie więcej niż 30% kosztów budowy. Środki te są zwracane najemcom po zakończeniu najmu w kwocie zrewaloryzowanej zgodnie z ustawą. Przy podpisywaniu umowy najmu, najemcy wnoszą jeszcze kaucję zabezpieczającą najem w wysokości 12 - krotności czynszu, która również jest zwracana i rewaloryzowana po zakończeniu najmu, o ile oczywiście nie występują wierzytelności względem wynajmującego.

Osoba/osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego winne wykazać się odpowiednimi dochodami. Dochód minimalny, zapewniający opłacanie czynszu, powinien przekraczać 6-krotnie wysokość czynszu. Czyli, jeżeli czynsz wynosi 500 zł, łączny dochód gospodarstwa domowego nie może być mniejszy niż 3 000 zł. W związku z tym, że mieszkania w zasobach KTBS są przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku, ustawodawca ograniczył również dochody maksymalne gospodarstwa domowego. Tak więc maksymalny dochód gospodarstwa dwuosobowego nie może przekroczyć 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie śląskim o więcej niż 80 proc. (aktualnie 9289,03 zł).