WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.09.2017Nowa ekspozycja w nowym obiekcie

Kolejny etap budowy Muzeum Śląskiego zakończony. Po charakterystycznych budynkach części głównej, pokopalnianym szybie zamienionym na wieżą widokową i stolarni, w której panuje atmosfera z książek Alfreda Szklarskiego, do służby wszedł odrestaurowany budynek łaźni głównej. Muzeum mieści się na terenach i w obiektach po zlikwidowanej kopalni Katowice. Łaźnia to kolejna przestrzeń na muzealne ekspozycje, ale nie tylko, mówi Łukasz Dziąbek, kierownik działu  inwestycji.
Plik dźwiękowy: A_S_muze.mp3

Oprócz budynku łaźni, gotowy jest też nowy parking. Całkowity koszt tego etapu budowy Muzeum Śląskiego to ok. 30 mln zł. Na odrestaurowanie czekają kolejne obiekty - pokopalniana kuźnia, warsztat mechaniczny i wieża ciśnień. Wiele zależy jednak od  pozyskania wspracia ze środków unijnych.

Jako pierwsza, w oddanym właśnie budynku łaźni, otwarta zostanie wystawa archeologiczna " Zaczęło się od ziarna" o historii rolnictwa i znaczeniu uprawy roślin na obszarze Śląska. Po raz pierwszy zostaną pokazane szerszej publiczności nabytki Działu Archeologii Muzeum Śląskiego: oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych, w tym depozyty zbożowe znalezione na terenie Śląska - jedne z najstarszych w Polsce. Zobaczyć bedzie można również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin.


Bezpośrednim impulsem do stworzenia wystawy była chęć przybliżenia historii roślin, bez których nie byłoby człowieka i jego dziejów. Rośliny uprawne i użytkowe od tysięcy lat nie tylko zapewniają pokarm, ale wręcz zmieniają oblicze świata, mając wpływ na sposób spędzania wolnego czasu, przebieg działań wojennych czy produkcję maszyn. Nie bez znaczenia pozostaje w tym kontekście miejsce wystawy. Muzeum Śląskie znajduje się na terenie byłej kopalni, a węgiel to nic innego, jak pokłady surowca powstałego z roślin, które miliony lat temu zdecydowały o obecnym kształcie regionu.


Wystawa jest okazją, by przybliżyć szerszemu gronu działalność Działu Archeologii i zagadnienia związane z badaniami archeobotanicznymi prowadzonymi w Pracowni Bioarcheologii. Zwiedzający będą mogli poznać sposoby oraz metody poszukiwania i pozyskiwania informacji o roślinach uprawianych w przeszłości.
Ekspozycję będzie można oglądać od 9 września 2017 do 11 marca 2018 r. Jej kuratorem jest Agata Sady.