WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.10.2017Ksawery narobił bałaganu

3 osoby ranne, 5 zerwanych dachów i przeszło 40 uszkodoznych. Dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu, odwołane i opóźnione pociągi. Ponad 1000 interwencji strażaków. Orkan Ksawery szalał ostatniej nocy i nad ranem  w całej Polsce i spowodował liczne szkody również w województwie Śląskim. Trwa szacowanie strat.  Jacek Kleszczewski z Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej przyznaje, że najwięcej obaw dotyczyło Cieszyna i Gliwic, gdzie poszkodowani zostali ludzie...

Plik dźwiękowy: A_S_ofiary.mp3


Jak zapewniają służby wojewody, sytuacja z godziny na godzinę będzie się poprawiać. Nadal jednak występują liczne problemy z dostawami prądu i niewiadomo dokładnie kiedy wszystkie uszkodzenia zostaną usunięte. Najwięcej pracy służby dotąd miały w powiatach częstochowskim i cieszyńskim oraz w miastach: Gliwice, Katowice, Kłobuck i Tarnowskie Góry. Trwa jeszcze usuwanie skutków wichury na kilku liniach kolejowych. Poszkodowani będą mogli występować o doraźną pomoc finansową.
Szczegóły? Z powodu orkanu „Ksawery”, który przeszedł nad regionem odnotowano 1098 interwencji strażaków. W akcji brało udział ponad 4,5 tys. ratowników PSP i OSP oraz 987 zastępów.


Trzy osoby ranne (jedna w Gliwicach i 2 w Cieszynie), ponad 100 tys. odbiorców bez prądu, 45 uszkodzonych budynków mieszkalnych oraz 18 gospodarczych, 74 zerwane linie energetyczne, uszkodzone dachy i trakcje kolejowe – to niektóre skutki orkanu. W Kobiórze (pow. pszczyński) ewakuowano pasażerów z unieruchomionego pociągu realacji Katowice–Zwardoń. Wskutek powalonych na sieć trakcyjną drzew w godzinach wczesnoporannych niektóre pociągi zostały zastąpione przez komunikację autobusową. Utrudnienia przez dłuższy czas występowały na odcinkach: Cieszyn-Kaczyce oraz Wisła Głębce-Goleszów. Ruch kolejowy na odcinkach Mysłowice-Oświęcim, Pszczyna-Rybnik, Pszczyna-Tychy, Węgierska Górka-Żywiec, Rybnik-Leszczyny, Lubliniec-Kalety został wznowiony.
Aby zlikwidować awarie, nadal intensywnie pracują służby energetyczne.