WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.09.2017Kocioł Czarownic po nowemu

Stadion  Śląski gotowy. Przebudowa trwała 8 lat. Teraz żółto-niebieskie trybuny czekają na pierwszych kibiców, a mogą ich pomieścić ok. 55 tysięcy.  Pierwsza okazja odwiedzin chorzowskieg giganta będzie 1 października, kiedy odbędzie się tam Dzień Otwarty. Oprócz zwiedzania obiektu będzie możlwość dopingowania na miecie uczestników Silesia Maratonu i piłkarskich oldboyów, którzy rozegrają mecz wspomnień Polska-ZSRR.  W tym roku udział w stadionowych imprezach będzie bezpłatny, ale na razie nie zapowiada się, aby miało być ich dużo.  Zapytaliśmy Marszałka Województwa Wojciecha Saługę o mały bilans i oczekiwania w stosunku do nowego "Kotła Czarownic".

Plik dźwiękowy: A_S_stad.mp3


A_S_stad
Czy było warto, każdy bedzie miał okazję przekonać się sam podczas Dnia Otwartego 1 października. Tydzień później na Slaskim odbędzie się Turniej kwalfikacyjny piłkarskich Mistrzistw Europy reprezantacji do lat 19  a po kilku dniach swoją bazę bedzie tu mieć  samochodowy Rajd Śląska.  Kolejne duże imprezy? Na razie się o nich nie mówi. Duże nadzieje pokłada się w porzumieniu z Polskim Związkiem Lekkoatletyki. "Śląski" po remoncie ma bieżnię, murawę i wyposażenie na światowym poziomie.
Medaliści ostatnich lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Londynie, działacze i samorządowcy byli świadkami podpisania listu intencyjnego, który otwiera nowy rozdział w historii Stadionu Śląskiego
„Stadion Śląski wraca do gry! Niebawem ponownie zagoszczą tutaj niesamowite emocje, nie tylko sportowe. Na początek, już 1października organizujemy od godz. 10.00 do 18.00 Dzień Otwarty, na który zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców województwa. Każdy otrzyma upominkowy bilet, a atrakcji będzie co niemiara” – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.
- Ten stadion jest historią sportu. Chcemy wspólnie tutaj organizować zawody w cyklu co najmniej pięcioletnim. Ten obiekt jest bez wątpienia przygotowany na przyjęcie najlepszych lekkoatletów świata, mówił Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkoatletyki.
Wojciech Saługa i Henryk Olszewski złożyli podpisy pod listem intencyjnym dotyczącym współpracy Samorządu Województwa Śląskiego i PZLA w sprawie organizowania imprez sportowych na Stadionie Śląskim. W przyszłym roku na Stadionie Śląskim odbędzie się Memoriał Kusocińskiego, odbywające się od 1954 r. zawody, które są rozpoznawalną marką na światowej mapie lekkoatletyki. Z kolei za kolejne 12 miesięcy – w 2019 r. Stadion Śląski ma witać uczestników Mistrzostw Polski w lekkoatletyce.
- Chcemy wspólnie starać się o organizację Mistrzostw Europy, a potem jeszcze dalej, zapowiada marszałek Wojciech Saługa.
Lekkoatletyczne otwarcie Stadionu Śląskiego ucieszyło samych zawodników, którzy nie mają wątpliwości, że Śląski będzie areną międzynarodowych zmagań na najwyższym poziomie. - To lepszy obiekt niż w Zurychu czy Londynie, uważa Adam Kszczot, srebrny medalista ostatnich MŚ w Londynie.
Na Stadionie Śląskim  - obok Areny Zabrze i Stadionu Miejskiego w Gliwicach  - rozegrane będą kwalifikacje do Mistrzostw Europy do lat 19. Obok reprezentacji Polski, pojawią się Białoruś, Irlandia Północna i Niemcy. Na Stadionie Śląskim rozegranę będą dwa mecze: Polska – Białoruś (7.10) i Białoruś – Irlandia Płn.
Przebudowa Stadionu Śląskiego pochłonęła ok. 650 mln zł.