WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MONA LISA-Gwiazdy nie kłamą

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.07.2017Kataklizm pod Rudami

W piątek wieczorem (7.07) nad Nadleśnictwem Rudy Raciborskie przeszła trąba powietrzna, która wyrządziła poważne straty.  Uszkodzeniu uległo ok. 1500 ha lasu, z czego około 800 ha zostało doszczętnie zniszczonych. Powierzchnia ta została wstępnie określona  w oparciu o pomiar GPS prowadzony ze śmigłowca. Leśnicy oszacowali masę drewna do uprzątnięcia na około 300 tys m3, co w naturalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.


W związku z zaistniałą sytuacją leśnicy natychmiast przystąpili do udrożnienia dróg wojewódzkich i już po około 30 minutach od zdarzenia, rozpoczęła się akcja. Dzięki zaangażowaniu wszystkich sił Nadleśnictwa, usunięto złomy i wywroty oraz drzewa pochylone wzdłuż tych dróg, które stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla ruchu drogowego.
Nadleśniczy wprowadził zakaz wstępu do lasu na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Działanie to jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem osób przebywających na terenie poklęskowym. Połamane, pochylone i powywracane drzewa oraz osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.


Wiesław Kucharski - szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach opowiedział nam o skali zniszczeń.

Plik dźwiękowy: A_S_las.mp3

Najbliższe dni to przede wszystkim wzmożone prace związane z udrażnianiem dróg leśnych, zwłaszcza dojazdów pożarowych. Gdy uszkodzone drzewostany zostaną udostępnione leśnicy przystąpią do pozyskania drewna, głównie przy użyciu zestawów maszyn wielooperacyjnych. Zastosowanie maszyn zwiększy bezpieczeństwo i wydajność prowadzonych prac. Szacowane także będą straty w infrastrukturze leśnej – drogi, przepusty, infrastruktura szkółkarska.
Leśnicy apelują, by w najbliższym czasie zrezygnować z wycieczek na poklęskowe tereny leśne, aż do momentu zniesienia zakazu wstępu.