WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.09.2017Grzyby z przygodami

To może być przestroga dla każdego amatora leśnych spacerów i zbierania grzybów. Zwłaszcza tych, którzy mają problemy z orientacją w terenie. Kilka godzin trwały poszukiwania 44 letniego grzybiarza z Będzina, który zgubił się w lesie pod Jaworznem. Pochłonięty zbieraniem stracił poczucie kierunku i nie był w stanie wrócić do domu. Policjanci zostali zaalarmowani przez małżonkę mężczyzny.

Plik dźwiękowy: A_S_grzyb.mp3

 


Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, ale obaw było co niemiara. 44-latka szukało w rejonie zalewu Sosina kilkudziesięciu policjantów z Jaworzna i strażników ochrony kolei, bo obszar przylega do linii PKP.  Robiło się coraz ciemniej a kilkudziesięciu ludzi ciągle przeczesywało teren. Po 21.00 policyjny patrol zauważył zmarzniętego i przemoczonego mężczyznę idącego poboczem leśnej drogi. Tłumaczył, że stracił orientację i nie potrafił odnaleźć właściwej drogi.


Grzybów w lesie dużo więc takich przygód może być więcej. Aby ich uniknąć mundurowi zalecają, aby nie chodzić do lasu w pojedynkę i trzymać się razem, zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy - są już aplikacje które pozwalają wrócić do punktu z którego się wyszło. Jeśli ich nie ma - można po "indiańsku" zapamiętać charakterystyczne punkty leśnej trasy którą się obiera, albo nawet zostawiać odpowiednie znaki. Zresztą każdy doświadczony grzybiarz ma swoje na to sposoby.
Policja odradza też wycieczki do lasu w godzinach popołudniowych i wieczornych a jeśli ktoś nie zna terenu, nie powinien oddalać się zbytnio od samochodu, stacji czy przystanku. Warto też powiedzieć rodzinie lub znajomym w jakim mniej więcej rejonie odbędzie się grzybobranie.