WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

22.11.2017Górnośląska prawie gotowa

Ulica Górnośląska w Rudzie Śląskiej - Bykowinie jest znów w pełni przejezdna. Została całkowicie zmodernizowana i przywrócony został na niej ruch dwukierunkowy. Do wykonania zostały jeszcze jedynie prace porządkowe. Zadanie kosztowało prawie 7,6 mln zł. Przebudowany odcinek to fragment od ul. Gwareckiej do ul. Pośpiecha.


- Inwestycja całkowicie powinna zakończyć się około dwóch tygodni przed ustalonym na połowę grudnia terminem, zaznacza prezydent Rudy, Grażyna Dziedzic. - Samochody już teraz mogą poruszać się w obu kierunkach, a na skrzyżowaniu z ul. Gwarecką przywrócone zostały zasady pierwszeństwa sprzed początku prac. Przez te kilka miesięcy kierowcy mogli przyzwyczaić się do zmienionej organizacji, dlatego apeluję o uwagę, dodaje.
Inwestycja objęła odcinek o długości prawie 1,2 km. Występował tam szereg uszkodzeń istniejącej nawierzchni - kolein, ubytków, pęknięć i sfalowań. Podczas wymiany nawierzchni dla poprawy bezpieczeństwa na odcinku o długości 560 m - od ul. Gwareckiej do kościoła - powstał pas z kostki granitowej, rozgraniczający pasy ruchu. Zlokalizowana w tej części ulicy zatoka przy przystanku autobusowym po modernizacji ma 40 m długości i 3 m szerokości.
- W dalszej części przebudowywanego odcinka ul. Górnośląskiej wydzielone zostały dwie zatoki do parkowania równoległego oraz zatoka przy przystanku w rejonie ul. Poloczka, gdzie wcześniej autobusy zatrzymywały się w miejscu wyznaczonym na jezdni, utrudniając ruch, mówi Mariusz Pol z Wydziału Dróg i Mostów UM. Na całym remontowanym odcinku przebudowane zostały również istniejące skrzyżowania i zjazdy.


Zmodernizowana została również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.  Istniejące oświetlenie zostało zastąpione energooszczędnym typu LED. Zlikwidowane zostało również nieczynne przejście podziemne przy kościele, które mieszkańcy wskazywali jako miejsce niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Do tego dochodzi przebudowa kanalizacji deszczowej oraz kolidującej z inwestycją sieci gazowej.
Ulica Górnośląska w Rudzie Śląskiej ma długość ponad 2 km, łączy ul. Katowicką i ul. ks. Tunkla. Jej otoczenie stanowią osiedla mieszkaniowe, placówki oświatowe, budynki użyteczności publicznej.