WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.10.2017CINiBA ma 5 lat

Prawie 1,6 mln osób skorzystało w ciągu 5 lat z CINiB'y. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka właśnie obchodzi swoje urodziny. Wspólna biblioteka Uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego, skarbnica wiedzy oraz przestrzeń do spotkań i różnego rodzaju wydarzeń jest otwarta dla każdego, mówi szef placówki profesor Dariusz Pawelec, zapewniając, że dla swoich gości  CINIB'a zmienia się na różne sposoby...

Plik dźwiękowy: A_S_ciniba.mp3


 

 

Na 5. urodziny, katowickie Centrum przygotowało wielki tort dla swoiuch pracowników i wszystkich gości, którzy akurat znajdowali się w budynku. A, że korzystać może każdy, niech świadczy fakt, iż do CINIBy chętnie przychodzą na przykład osoby bezrobotne, które szukają zatrudnienia i korzystają zarówno z możliwości uzupełnienia wiedzy, jak i poszperania w internecie w poszukiwaniu pracodawcy.


Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach to placówka otwarta, deklaruje, że jest otwarta dla wszystkich. Korzystanie z biblioteki na miejscu nie wymaga posiadania karty bibliotecznej (jest bezpłatna karta gościa). W CINiBA znbajduje się 1 710 438 woluminów (stan na 31.12.2016 r.). To przede wszystkim światowa literatura naukowa, interdyscyplinarna, wielojęzyczna, w wersji drukowanej i w postaci zasobów elektronicznych.
Powierzchnia użytkowa Centrum wynoi 12 273,40 m2; miejsce dla 1 000 osób.
Statystyki CINiBA 2012-2017:
- z biblioteki skorzystało 1 616 000 osób;
- liczba wypożyczonych i udostępnionych książek - 1 560 002 woluminy;
- liczba wszystkich wydarzeń (konferencje, warsztaty, wykłady, wystawy, wycieczki, szkolenia, itp.) - ok. 5 000 (średnio 1 000 / rok) - udział bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.
Jednym zdaniem o CINiBA:
- Każdy może z niej korzystać.
- Czynna od poniedziałku do soboty, od 8.00 do 20.00.
- Organizuje bezpłatne wydarzenia naukowe, kulturalne i edukacyjne.
- Posiada zbiory naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy.
- Jest wspólną biblioteką Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
- Umożliwia bezpłatne skanowanie księgozbioru do celów edukacyjnych i korzystanie z Internetu.
- Posiada specjalistyczną kabinę do pracy dla osób z dysfunkcją wzroku.
- Można porozumieć się z bibliotekarzami w języku migowym.
- Posiada niskie lady biblioteczne, windy, duże odstępy między regałami dla poruszających się na wózkach.
- Posiada strefy spokojnej pracy (tzw. chillouty), kabiny do pracy indywidualnej, Wi-Fi, Internet stacjonarny.
Prezent na 5. urodziny to nowy, mobilny katalog biblioteczny INTEGRO. Pozawala on na korzystanie na dowolnym urządzeniu mobilnym; dostępny w Internecie na stronie ciniba.edu.pl; możliwość wyszukiwania informacji o zbiorach bez konieczności logowania (czyli nie trzeba posiadać konta bibliotecznego); przystosowane dla niewidomych i niedowidzących (możliwość zmiany wyglądu, ustawienia kontrastów itp.); łatwy w obsłudze (nowoczesny interfejs); wysyłanie wyników wyszukiwania przez e-mail i SMS; możliwość filtrowania wyników, np. wg autora, tematu, roku wydania, języka, kraju, typu dokumentu, położenia, lokalizacji); możliwość zawężenia wyszukiwania do zbiorów z wybranej biblioteki UŚ i UE.