WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.12.2017Bardzo smutna i bardzo ważna rocznica

W połowie grudnia, w Katowicach, najwięcej wycieczek szkolnych, oficjalnych delegacji, mieszkańców  wędruje przed wielki Krzyż  Pomnik obok bramy kopalni "Wujek". Właśnie mija 36. rocznica  rozpoczęcia strajku, zakończonego krwawą, milicyjną pacyfikacją. Od kul zomowców zginęło 9 górników.


W kopalnianej Izbie Pamięci od rana tłumy gości. Przewodnicy dwoją się i troją, bo wszyscy chcą usłyszeć historię dramatycznego protestu z pierwszych dni stanu wojennego. Przyłączyliśmy się do wycieczki z Zabrza, pytając co na temat górników z Wujka można przeczytać w podręcznikach....

Plik dźwiękowy: A_S_wujek.mp3

Gospodarze Izby Pamięci przy kopalni Wujek to zaledwie kilka osób, wśród nich są byli górnicy, którzy brali udział w wydarzeniach sprzed 36 lat. Dziś zapraszają wszystkich na sobotnie rocznicowe obchody. Rozpoczną się od mszy świętej w pobliskim kościele.

Oto szczegóły na najblizsze dni:
15 grudnia 2017 r.
Z inicjatywy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy poświęcony Górnikom z "Wujka". 15 grudnia o godz. 17.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się jego prezentacja.
16 grudnia 2017 r.
W 36. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"- odbędzie się piąta edycja "Biegu Dziewięciu Górników". Weźmie w nim udział około 500 osób (uczniów wraz z opiekunami). Uczniowie reprezentujący jedną ze szkół woj. śląskiego będą, jak zawsze, ubrani w koszulkę z wizerunkiem jednego z górników, zastrzelonych w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek” - 16.12.1981. Wszyscy biegacze spotkają się ok. godz. 11.00 u zbiegu ul. Wincentego Pola i Mikołowskiej, skąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, pobiegnie pod Pomnik Krzyż.


Oficjalne obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" rozpoczną się o godzinie 14.00 Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej w Katowicach, następnie ok. godz. 15.15 odbędzie się przemarsz pod Pomnik Krzyż Górników przy kopalni "Wujek". Tutaj o godz. 15.45 odbędzie apel poległych, składanie wieńców i kwiatów.
Obchody pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.