popup
Teraz na antenie Radia Fest:

Tomasz Sadowy-FEST Ślonskie Popołednie

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

O nas

FEST śląskie radio

Radio Fest obchodziło, już szósty gyburstag. W tym czasie słuchacze nastawiając swoje odbiorniki na 100,2 FM nie żałowali. Dlaczego? Bo radiowcy na Festcie nie wynokwiają, czyli nie wydziwiają, nie przeginają. Z jednej strony nie sprowadzają śląskości tylko do wydarzeń od wielkiego dzwonu, ale po prostu są śląscy, co słychać w Fest Party u Grzegorza Stasiaka i Marcina Janoty, w śląskich relacjach o sporcie lokalnym Jacka Maczucha czy w śląskich felietonach Marka Szołtyska. Niezwykłe śląskie podejście Festu do spraw regionalnych słuchać też w doborze wiadomości, zwłaszcza tych śląskich i po śląsku. Zostały one bardzo dobrze przyjęte. Emitowane są już od trzech lat w każdy piątek co godzinę. Radio pracuje nad rozszerzeniem ich również na inne dni tygodnia. Tak więc cecha charakterystyczna Festu polega na tym, że śląskość tam jest dostrzegalna wyraźnie, ale bez narzucania się słuchaczom, bez dzielenia ich na Ślązoków i Goroli, bez jakiegokolwiek podtekstu ideologicznego. I to słuchacze cenią ponad wszelką wątpliwość, co systematycznie potwierdzają wyniki badania słuchalności Radia Fest. W tej mierze sukcesem Festu jest udowodniony fakt, że tego śląskiego radia słuchają Ślązoki od Pszczyny do Miasteczka Śląskiego i Koszęcina albo od Gliwic po Mysłowice. Ale słuchają nas też Zagłębiacy i zróżnicowany odbiorca z wielkich Śląskich osiedli Katowic czy Tychów. Na Festcie po prostu nie jest duszno od śląskości tylko fajnie po śląsku, a nawet FEST fajnie.

 

Polsko-Śląska dwujęzyczność Festu zmierza z dnia na dzień ku ideałowi. Można się o tym przekonać słuchając muzyki, przeróżnych audycji czy relacji reporterów. Na antenie dominują dźwięki największych przebojów lat 70, 80 i 90. Oprócz nich usłyszy się na antenie utwory mniej znane, lecz również pozytywne i przywołujące miłe wspomnienia, a do takich piosenek z pewnością należą utwory śląskich wykonawców. Nie bez znaczenia dla słuchaczy są też barwy głosów i osobowości takich prezenterów Festu jak Jerzy Raczek, Tomasz Sadowy…

 

Chociaż Radio Fest jest jedną z najmłodszych stacji w Polsce to już zdobyło wiele nagród i wyróżnień za unikatowy program lokalny przyciągający wyjątkowo dużo słuchaczy. Ostatnim wyróżnieniem jest Hanys 2015 dla Radia Fest.

 

Przyglądając się Radiu Fest w szóstym roku działalności, to widać, że współczesne trudności i przekształcenia w mediach wymuszone internetem, jakby oszczędziły radiowców. Bo przecież jadąc samochodem czy pracując w warsztacie albo biurze – nie mamy możliwości grzebać w internecie czy oglądać telewizji. Radio zaś chętnie w tych okolicznościach jest słuchane – i tutaj jedną z ofert na 100,2 FM daje Radio Fest. Dodatkowo do wybrania tej stacji skłania wspomniana już jej śląska regionalność a nie wciskające się wszędzie informacje ze świata. Choć i wielkiego świata nie brakuje, ale widzianego pod śląskim kątem, co ma miejsce w Radiu FEST, kiedy po wiadomościach po śląsku, przy prognozie pogody słyszymy: „ Nasi we Londynie i ciotki we Düsseldorfie - majom wiater i kropi im dyszcz, we Rusyji - uziombo i suje śniegiym, we Warszawie - kapie i yno 8 stopniow, a u nos na Ślonsku - słońce piyknie zaglondo zza chmurow, luft je na aże 12 stopniow i bez dyszcza. I kto sie mo lepij? Słuchacze fest śląskigo Radia Fest. I niych tak już bydzie dycki a zowdy!”